Çarşamba, 23 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Van depreminden önemli notlar


Van depremi felaketi sırasında sağlığı olumsuz etkilediği uzmanlarca sıkça dile getirilen cep telefonları saniye saniye, dakika dakika deprem şoku yaşayan insanlarımıza ulaşmamızı ve onların sıkıntılarını paylaşmamıza olanak sağladı.
Örneğin öğle saatlerinde Van’daki yeğenlerimden birinin evden çıktığından bir saat sonra depremin meydana gelmesi sırasında evdeki ailesinin panikle kendilerini dışarıya attıktan sonra oğullarının cep telefonunu aramalarına rağmen ulaşamamaları annenin az kalsın cinnet geçirmesine neden olacakmış.
Geçmiş olsun dileklerimizden sonra Antalya’da faal durumdaki cep telefonumuzla oğullarına ulaştık, evlerinin önünde kümeleşen ailesinin hemen yanına dönmesini sağlayarak, kâbuslarına son verdik. Zira depremin hemen sonrasında Van’dan cep telefonları arama işlevini yapamıyor, teknik bir sorun yaşanıyormuş. Bu sorun bütün gün boyu devam edince tanıdık dost ve akrabalarımızı, arkadaşlarımızı arayarak merak ettiklerini bildirip bir nebze olsa bile rahatlamalarını sağladık.
1976 ‘da ki Van depremi, daha sonraki Marmara’da Göçlük, Yalova ve çevresini yerle bir eden depremler şimdi de şiddeti 6,6 mı, 7,2 mi tartışmalarının damgasını vurduğu 2011 Van depremi, yetkililerin ve uzmanların; bu işin şakası yok diyerek şehircilik planlamasını elden geçirmeleri, konut üreten müteahhitleri (yüklenicileri) kılı kırk yaran denetimlerden geçirmeleri gerekiyor.
Depremle yatıp depremle kalkan Japonlar, deprem riskinin sürekli olduğu ülkeler tarafından örnek alınmalı.
Günümüzde vasıfsız konutların yerden biter gibi bitmeleri, denetimlerinde gerekli özenin gösterilmemesi şüphesiz ki Türkiye’nin kentleşmedeki hayati sorunudur. Van’daki bu son depremde çok katlı binaların yıkılması sözünü ettiğimiz sorunun aynı zamanda tehlike sinyalidir.
Deprem bir kez daha canlar alarak, iyileşmesi kolay olmayan travmalar yaratarak kendisini bize hissettirdi.
Bakalım bu depremden de dersler çıkaracak mıyız?
Unutmadan, depreme yapılacak yardımlar arasında en değerli olanı Mimarlar ve Mühendisler Odasının gönüllü uzmanlarının deprem bölgesindeki yıkılmayan ancak, hasar gören binalar için yapılacak incelemelere koşması, kış koşullarını da düşünerek kullanılabilecek veya kullanması sakıncalı konutların saptanmasında ivedilik sağlayacak çalışmalara destek olmasıdır.
Not: Depremin olduğu ilk dakikalardan itibaren Vanlı olduğumuzu bilip arayan arkadaşlarıma ve dostlarıma teşekkür ederim. Ailemizden yeğenimiz Namık’ın iki ayağının kırılması dışında bir sıkıntımız olmadı. Ancak herkes gibi bizlerde hemşerilerimin kayıplarının acısı içindeyiz. Dilerim karın ve kışın yaşanacağı önümüzdeki günler için devletimiz üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirerek acılarımızı, üzüntülerimizi azaltır.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...