Cumartesi, 7 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Yuh olsun bize yuh!


Pazar günü öğle saatlerinde meydana gelen Van depremi, deprem yerindeki insanlardan çok haber merkezlerinde ve rasathanedeki yetkililerin beceriksizliği şok yarattı.
Depremin şiddeti 6,3 mü?
6.6 mı?
Yoksa Amerika’dan gelen 7,3 mü saptaması mıydı?
Tam bir saat haber sunanlar ve Türkiye’deki rasathane yetkilileri bunu tartıştı.
Ekrana gelen görüntülerde ise toz bulutu, panik içindeki insanların hali depremle haşır neşir olan bölge halkının en az 7 şiddetindeki bir deprem yaşadıklarını haykırıyordu.
Türkiye gibi deprem riskinin çok yüksek olduğu bir ülkede uzman şaşkınlığı, haberci beceriksizliği doğal felaketlerden ders almama zavallılığımızı gösteriyordu.
Van kenti diğer doğu kentleri gibi kırdan gelen ve temel nedeni terör olan göçten etkilenen kentlerden biri…
Kent içinde planlı binaların yanı sıra vatandaşın kendi kafasında planlayıp yaptığı sıradan binalar ve yoksulluğun bir göstergesi olan çamurdan, kerpiçten, taştan yapılar 7,3 şiddetindeki depremin çok can aldığının işaretidir.
Annem, kız kardeşlerim, yeğenlerim ve akrabalarım Van’da…
Deprem anında hepsi can havliyle kendilerini dışarı atmışlar. Bunu, onlarca dakikalık cep telefonu aramalarından sonra öğreniyorum. Büyük Van Depremini (Merkez üssü Çaldıran-Muradiye) yaşayan biri olarak telefonda onlara sakin olun önerisinde bulunuyorum. Deprem sonrasında en önemli durum sakin olmak, panik yaşamamaktır. Geriye kalan devletin refleksidir. Devlet hızlı olacak, deprem alanını öncelikle güvenlik kuşağıyla oluşturup ilk hamlesini sağlık ve konaklama çadırları kurarak sıcak bir çorba ile depremzedenin yalnız olmadığını hissettirmek, hızla moral yükseltmektir.
Güvenlik kuşağı vatandaşın hemen terk ettiği konutları güvenceye almakla kalmayacak, yapılacak yardımların adaletli ve hakkaniyetli dağılımına neden olacaktır. Aksi takdirde bu işin yamyamları yardımların depremzedelere ulaşmasına engel olacaktır. 24 Kasım 1976 yılındaki merkezi Van’ın Muradiye ilçesi olan depremdeki yardımlar gibi pazarlarda satışa çıkarılır.
Van Depremi şokunun ardından yine hazırlanacak raporlara; kent yapılaşmasındaki plansızlıklar, keyfe göre konutlaşmalar, varoşlardaki yoksul vatandaşın kerpiç, taş evleri yazılacaktır.
Ha unutmadan… Yazımın son noktasını koyduğum sırada bizim deprem uzmanları depremin şiddetinin 7,2 olduğunun müjdesini veriyordu…Breh…Breh… Alkışlamalıyım(!)

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...