Cuma, 6 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Antalya Uluslararası Altın Portakal Festivaline mührünü vuran olaylar!


Harikulade bir açılış ile başlamıştı Altın Portakalın bu yıl ki etkinlikleri. Davetli olmadığım için herkes gibi ekran başından izlemiş notlar almış ve okurlarımla paylaşmıştım.
Ertesi gün:
“Galiba nazar vurdum!” diye düşündüm açılışın ardından gelen ve can alan hava muhalefetini yaşadığımızda, canlar yitirdiğimizde.
Her neyse acısıyla tatlısıyla 48.Altın Portakal Festivali de gelip geçti. Ödül alanları gazetelerden okudunuz, televizyon kanallarınızdan izlediniz.
Bana göre geride Antalya Kültür Mabedi Cam piramidin kubbesinde hoş seda olarak kalanların arasında belleğimizde yer edecekler şunlardı.
Birincisi; fırtına ve müthiş yağmur Antalya’yı allak bullak ederken, felaketzedelerin yanında Antalya Halkını ulaşımdaki değişimle ayağa kaldıran Başkan Mustafa Akaydın’ın olmayışıydı. Oysa Antalya Valisi gece gündüz halkla birlikteydi. Sayın Akaydın bir kez daha halkından soyutlanan bir yerel lider örneği sergileyerek bizi şaşırttı! Tıpkı Konyaaltı Kitap Fuarındaki etkinliklerde Antalyalı yazarları davet etmeyi her nedense unutan veya dışlayan Muhittin Böcek gibi…
İkinci olay Evrensel değerleri olan etkinliklerde bizzat davetli olan Cübbeli Ahmet Hoca’nın Sanatçı İlyas Salman’la karşılaşma olayı ve arada sarf edilen sözlerdi. Cübbeli Ahmet Hoca, Konyaaltı Belediye Başkanının kitap fuarına davetlilerinden biriydi. İşte bu basit gibi görünen ancak temelde çok önemli iki olay herkeslere:
“Ne yapıyor bu CHP’li belediyeler?”Sorusunu anımsamalarına neden oldular.
Çarşı pazarda karşılaştığımız ve çok şey konuşup paylaştığımız okurlardan iğneleyici eleştiriler aldım.
“Hocam, o kadar altın portakal ödülü dağıtıldı. Bir tane de ulaşımı Arap saçına çeviren Akaydın’a da verselerdi ya! Biz Altın Portakal heykelciğini tenekesinden hazırlamıştık. Haber verseydin koşup getirirdik!”Diyerek alaycı serzenişlerde bulunup, dalga geçtiler.
Kapanış töreninde de yine davetli değildik. Çünkü yazar -çizer takımı arasında Antalya’nın siyahlarındaydık. TV kanalından izledik. Sanatçıların içtenliğini alkışlarımızla ödüllendirdik.
Editörümüz Erdoğan Kâhya:
“CHP’de sular durulacak mı?” Başlığını atmış son yazısına.
Sayın Kâhya’ yi bilmem ama, ben içtenlikle söylemeliyim ki CHP’nin Antalya’daki durumu birbirine küs belediye başkanları yüzünden içler acısı. Ve Sayın Akaydın çok iyi bilmeli ki eğer Antalya’nın iki ilçe belediye başkanının geçmişteki etkin çalışmaları olmasaydı zor görürdü Büyükşehir Belediye Başkanlığını. Koltuğunun altındaki taban ne yazık ki hızla kayıyor.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...