Perşembe, 21 Kasım 2019

Canlı bomba!


Antalya polisinin koordineli istihbarat çalışması sonucunda bulunan patlayıcı maddeleri olası büyük bir felaketin eşiğinden dönmemize neden oldu. Antalya Emniyet’ini kutluyorum.
Dağlara kışın usul usul inmesi, silahlı kuvvetlerin operasyonları, terör örgütünü kentlerde vur kaç eylemlerine yöneltti. El Kaide tarzı canlı bomba eylemleri ise toplumsal hayatımızı tehdit ediyor.
Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün hayli etkili olan projelerinden biri “Komşu gözetme” projesidir. Bu projenin hayata uygulanış amacı ise otokontrol sisteminde dayalıdır. Özetlersek, bir apartmanda yaşayan insanlar kimlerle komşu olduklarını bilmek ve endişe, şüphe uyandıran şahısların hareketleri saptandığında ilgili resmi birimlere bildirmek sorumluluğunu yüklenmektir.
Hırsızlığa, terör örgütünün hücre çalışmalarına, organize adi suç yuvalanmalarına set vuracak bu proje, hayati önem arz etmektedir. Tek koşul dikkatli olmaktır. Ancak duygusal davranıp, hiçbir günahı olmayan komşularımızı da; radyosunu, televizyonunu çok açtı, balkondan aşağı halı silkti diye jurnallemek ise hem günah, hem de yasalar önünde asılsız ihbarda bulunmak, devletin güvenlik birimlerini meşgul gerekçeli suçtur.
Terörist canlı bombaları bu yorumu yaptıktan sonra geçelim... Başka canlı bombalarda var yaşadığımız kentte.
Bunalımlı, stresli, öfke kontrolü yapamayan bireyler. Onlar da birer tehlikeli patlayıcıdır. Kendilerini kontrol edemediklerini anladığımız an uzak durmalı, tavır ve davranışlarının oluruna gitmeliyiz. Ancak yatıştıklarından sonra mutlaka yapıcı biçimde eleştirmeli ve olumsuzluğunu anlatmaktan taviz vermemeliyiz.
Böylesine açmaza düşüldüğünde ise Değerler Eğitimi yazımda anlattıklarımı anımsayınız lütfen... Hoşgörü ve özeleştiri mekanizmasına mutlaka başvurunuz

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...