Pazar, 8 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Dünyanın yeni efendisi bir siyah

Kenya kökenli ama her şeyiyle bir Amerikalı olan Obama’nın ABD Başkanı olması
Dünya gündeminin ilk sırasında yerini aldı.
Siyah ve Beyazın hala eksi ve artı kutuplar gibi değer gördüğü Amerika’da yüzde ellilere ulaşan seçmen oyunun siyahı “ŞAH” yapması dünyada yeni bir dönemin başlayacağının da işareti oldu.
Dükkan kapılarına “Köpekler ve siyahlar giremez!” yazılı tabelaların asıldığı Amerika’da halk adeta bir devrim yaptı;beceriksizliğiyle Amerika toplumunu öfkelendiren,çıkış yollarını gözüne kestirdiği ülkeleri işgal edip,kan dökmekte arayan Bush dönemini tarihin karanlık dehlizlerine süpürüp attı.
Barack Obama’nın Afrika (Kenya) kökenli olması ezilenlerin sevinci oldu.Ancak Obama sadece kökeni Afrikalı...Babası ve kendisi Harvard Üniversitesinde okumuş,akademik eğitim almış yüksek düzeyde yaşam koşullarında yetişmiş bir Amerikalı.
Demokrat olması dünyaya bakış açısının geniş olacağını gösteriyor.Ancak onun da diğer Amerikalı devlet başkanları gibi Amerika’nın yüksek ülke çıkarları ekseninden kopmayacağını çok iyi bilmeliyiz.Çıktığı an ;onu ne çelik gömlek ,ne de etrafında kuş uçurtmayan korumaları koruyabilir.
Tek umudumuz Amerika ordusunu sağa sola saldırtan diğer başkanlar gibi savaşçı bir politika yürütmemesi.Misket bombalarıyla insanların canına kıymaması.Amerikan askerlerini Amerika topraklarına işgal ettikleri topraklardan geri çekmesidir.
Ve Obama huzurlu bir Amerika’yı teslim almamıştır.
Ateşi sürekli büyüyen ekonomik kriz yangınını söndürmenin formüllerini aramalıdır. Martin Luther King gibi ölümsüzleşecek işler yapmalıdır.
Martin Luther, siyahların da beyazlar gibi yaşamasını savunurken verdiği mesaj; farklılıkların da bir arada barış,huzur ve kardeşlik içinde yaşayabilecekleri umuduydu.
Ancak ezilen liderlerin de acımasız olduğunu tarih yazdı.Çavuşken ülkesinin lideri olan Hitler,yoksul bir çamaşırcı kadının oğlu olan Stalin kan ve gözyaşını tarihe yazan liderlerdi.
Harvard Üniversitesinde mürekkep yalamış ,Afrika’da yaşamını yitiren büyük annesinin ardından gözyaşları döküp oy oranını çoğaltmış Barck Obama dileriz barışın ve kardeşliğin öncüsü olur.Bütün bunları önümüzde hep önümüzde hızla geçip giden zaman gösterecektir...
Biz yine de Amerika’nın bize efendilik yapmayacağı dünyada güçlü bir Türkiye yaratarak yolumuza etmeliyiz.
Barack Obama’ya bu düşünce ve duygularla hoş geldin diyoruz.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...