Çarşamba, 18 Eylül 2019
Şahin AKÇAP

Altın Portakal için Sayın Prof. Dr. Mustafa Akaydın’a öneriler (2)


Sayın Hocam, Uluslar arası Altın Portakal Film Festivali 1964 yılından bu yana sinema endüstrisine hizmet sunan büyük bir organizasyon. Dolayısıyla bir başkandan diğer başkana emanet olan...Bu önemli etkinliğin içinde sadece filmlerin yarıştığı, ödüllerin verildiği çalışmalar olmamalı. Altın Portakal, aydınlık yüzünü Antalya’nın üretimine de çevirmeli.Sinema dünyasının Akdeniz özelindeki dev platolarına dönüştürülmeli, kostüm ve benzeri objelerin üretilmesine yönelik iş kolları kurulmalıdır. Bunun için Antalya’nın var olan potansiyeli ön plana çıkarılmalıdır. Üretimle ilişkilendirilmeyen hiçbir kültürel etkinliğin istenilen hedefleri vuramayacağını biliyoruz.
Her yıl bir yenisinin yapıldığı etkinliklerdeki zaman dilimi de yeniden ayarlanmalı, Eylül ayının son iki haftası içine çekilerek Ekim ayının hava koşullarının olası engelleri de düşünülmelidir.
Antalya’da kurulacak bir huzurevinde yalnızca yaşlanmış, tek başına kalmış, iş yapamaz hale gelmiş sinema ve tiyatro dünyamızın emekçilerine hizmet sunmalı. Acımasız hayat koşullarında sıkışıp kalmış sanatçılara el uzatılmalı. Bakınız bu yıl Adana’da sinema oyuncusu Cem Erman sahipsizlik yüzünden öldü. Sanatçısının ölüsünü günler önce bulan bir Türkiye’de yüz tane film festivali yapılsa ne yazar. Bu sizce de sanat dünyamız için bir yüz karası olay değil midir?
Şimdi hayatta olmayan ancak sinema sanatında gönüllerde taht kuran ve ölümsüz anılarıyla iz bırakan sanatçıların Antalya Kültür Merkezinin bahçesinde yontularının yer alacağı bir alan yaratılmalı. Sinema aksesuarlarının yontuya dönüştürüldüğü Cam Piramit’in Batı yakasındaki alan bu düşüncemiz için uygun bir alandır.
Altın Portakal; dar kalıplı ideolojik bakış açılarının demir attığı imajdan kurtarılmalı, çok seslilik, çeşitlilik ve renklilikle evrensel düzeye ulaştırılmalıdır.
Unutmayalım lütfen! Bin çiçek açılır, bin fikir çarpışır sanatın şaşmaz manifestolarından biridir.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-06-17

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-07-07

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...