Çarşamba, 13 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Can Dündar


Bugün köşemin konuğu Can Dündar...
Geçtiğimiz gün Kanal D’de Abbas Güçlü’nün üniversite gençliğiyle Yeditepe Üniversitesinde buluşturduğu Can Dündar,Mustafa filmine ve kendisine yapılan eleştirilere bakınız nasıl yanıtlar verdi.

İŞTE O YANITLAR:
"Mustafa" belgeseli ile son günlere damgasını vuran Can Dündar, eleştirileri yanıtladı.
Abbas Güçlü'nün hazırlayıp sunduğu Kanal D'de ki Genç Bakış isimli programa konuk olan Can Dündar, belgeselin bu kadar fazla eleştirilmesinin sebeplerini açıklarken, kimi eleştirilerin 'eski hesaplaşma' olduğunu söyledi.
İşte Can Dündar'ın açıklamalarından satır başları:
KABUL EDİYORUM Kİ MAKSADINI AŞAN BİR CÜMLE OLDU
Atatürk'ün laikliği ilanının anlatıldığı sırada kullandığım; intikam ifadesi maksadını aşan bir cümle oldu. Keşke koymasaydım dedim. Çocukken hocasından yediği dayak O'n da bir kırılma noktası olduğu için böyle bir şey kullandım. Aslında çok masumane bir şey ifade etmek istemiştim.
ATATÜRK'Ü BİZDEN GİZLİYORLAR
Atatürk'ü bizden gizliyorlar. Kürtlerle ilgili filmde söylediğim şey Türk Tarih Kurumu'nun bastığı kitapta yok. Eğer Atatürk'ün böyle bir vizyonu varsa bu hangi hakla bizden gizleniyor?
BEN MUHAFAZAKAR BİR ATATÜRK YORUMCUSU DEĞİLİM
Deniz Baykal'ın tepkisi bu filmi AKP değil de CHP'nin iktidar olduğu bir zaman yapsaydım nasıl bir tepki alacağımı gösteriyor. Çünkü ben muhafazakar bir Atatürk yorumcusu değilim. Eğen ben CHP lideri olsaydım Atatürk'ün Nutuk'ta ki; " Bizim programımız CHP programıdır sözü herkesçe biliniyor olurdu. Baykal eleştirisinde Ergenekon bağı da kurdu. Ama ne dediğini anlamadım ben.
BU FİLMİ YAPMANIN TAM ZAMANIYDI
Bence tam zamanıydı. Oğlum 10 Kasım'da benim çocukken okuduğum şiiri okuyacak. Bu ülkede Atatürk'e şiir bile yazılmıyor. Bu nedenle yeni bir söyleme ihtiyaç vardı
ELEŞTİRİLERİN BAZISI ESKİ HESAPLAŞMA
Eleştirileri saygıyla okudum. Olumsuz eleştirileri ikiye ayırıyorum. Bazıları eski hesaplaşmalar, bazıları ise "O niye yapıyor, ben yapmıyorum" düşüncesi. Ama en çok can yakan eleştiriler para ile ilgili olanlar.
ATATÜRK'Ü İÇİMİZDE YAŞATMANIN BİR FAYDASI YOK
Atatürk'ü çok sevmiş, konuşmuş ama O' nun için hiçbir şey yapmamışız. Atatürk'ü sahiplenen çevrelere soruyorum; 70. yıl dayız bugüne kadar Atatürk için neden bir şey yapılmadı? Atatürk'ü içimizde yaşatmanın bize de Atatürk'e de bir faydası yok.
ATATÜRK'ÜN SAKLAYACAK BİRŞEYİ YOK
Rakı içiyor oluşu Atatürk'ün devrimlerini gölgeleyecek bir şey değil. Kaldı ki filmde sofraların mektep özelliği veriliyor. Ben filmi izleyenlerin alkolik olduğu mesajını alacağını düşünmüyorum.
Atatürk'ün saklayacak bir şeyi yok. Bu bizim kendi kendimize yarattığımız korkular.
ATATÜRK BİZİM OKUDUĞUMUZ DÖNEMDE OKUSAYDI ŞU AN İÇERİDE OLURDU
Atatürk eğer bizim dönemimizde okuyor olsaydı, şu an içeride olurdu. Bugün gençlere yasakladığımız ne varsa, Atatürk'ün hayatında o var. Atatürk'ün Cumhuriyeti kurarken yaptıkları bugün O' nun kurduğu cumhuriyette yasaklanıyor.
12 EYLÜL'DE NUTUK BİR İŞKENCE ARACI OLARAK KULLANILDI
Askerde bitap düşene kadar, Atam artık yeter diyene kadar "Atatürk en büyük lider!" diye bağırdık. Bu Atatürk'e, O' nu benimsetmeye yakışır bir yöntem olabilir mi? Bu ülkede Atatürk adına darbeler yapıldı, 12 Eylül döneminde Nutuk bir işkence aracı olarak kullanıldı. Bunlar olsa olsa Atatürk'ten soğutur; ki öyle oluyor.
ÇEVRESİ ATATÜRK'E KARŞI VEFASIZDI
Çevresi Atatürk' e karşı vefasızdı. Atatürk kendine ihanet edenler olduğunu düşünüyor. Hiçbir lider kendine ihanet edeni affetmez. Kaldı ki Atatürk affetmiştir de.
CORİNNE'E MEKTUPLAR
Bir liderin cepheden aşk mektubu yazmasından güzel ne olabilir. Bu neden insanları rahatsız ediyor.
MUM ALACAK PARALARI BİLE YOKTU
Atatürk; "Ben karanlıkta yatamam çocuk." diyor. Karanlıktan korktuğunu söylemiyor filmde. Benim o sahneyi koymamamın amacı o dönem mum alacak paralarının bile olmadığını anlatmaktı. Eğer buradan Atatürk'e korkak denildiği imajı çıkıyorsa bunda kötü niyet var demektir.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...