Çarşamba, 13 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Altın Portakal için Sayın Prof. Dr. Mustafa Akaydın’a öneriler


08–14 Ekim 2011 tarihleri arasında 48.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali etkinliğine ev sahipliği yapacaksınız.
Film Festivali Antalya’nın tartışmasız sanata açılan aydınlık kapısı. Bu kapıyı dünyada ve ülkemizdeki tüm sinemaseverlere politik ve ideolojik kaygıların uzağında ardına dek açacağınızdan şüphem yok. Ne var ki her yıl yaşananların ardından belleğimizde iz bırakan olumsuz izlerin kaldırılması için birkaç önerimi sunmak istiyorum.
Bu yıl geçmişte darbelerin gölgesinde kalmış ve hak ettiği emeğin karşılığını alamamış film ve o filmlere emeği geçenlere onur ödülü verileceği sevindirici, gönendiricidir.
Umut filmiyle Türkiye’nin o süreçteki sosyal ve ekonomik sorunlarını çarpıcı biçimde veren saygın ve ölümsüz sanatçı Yılmaz Güney’i Sürü filmiyle anımsatma kararınız saygı değerdir. Elbette ki Sürü filmine can veren ve sinemamız klasikleri arasına girmesini sağlayan bütün ekibi de anımsanmış olacaktır. Sürü filmi de tıpkı Umut filmi gibi bir dönemin sosyolojik mesajlar içeren değerli yapıtlarındandır. Sizi ve festivale gece gündüz emek veren arkadaşlarınızı yürekten kutlarım.
Ekibinize ve size şimdi önemli bir önerimi sunacağım.
Saygıdeğer Hocam, festivalin yapıldığı günden bu yana yaşatan ve şimdi hayatta olan belediye başkanlarını, festivali yaratan beyinlileri de etkinliğin ödül gecesinde onurlandırınız. Örneğin kıyasıya birbirinizi eleştirdiğiniz Sayın Menderes Türel’de onur konuklarınız arasında yer alsın. Ve sizin konuşmanızın hemen ardından bir piyano resitali ile tüm konuklara merhaba desin. Efsane Antalya eski Belediye Başkanı Sayın Hasan Subaşı ve diğer belediye başkanlarıyla birlikte el ele konukları selamlayınız. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 48. sinin bu yılki etkinliğe sanatın hoşgörü mührünü vursun.
Ve en önemlisi Sayın Hocam…
Antalya yazılı ve görsel medyasında hep unutulan ancak kırılsalar bile emek veren yazar ve çizerleri unutmayın. Onlara etkinliklerin olduğu tüm programın olduğu bir davetiye ile açılış ve kapanış törenlerine mutlaka davet ediniz. Biz yazar- çizer erbabının yüzde doksan beşi yıllardır etkinlikleri ekran başında izlemeye çalışıyoruz. Bu yıl davetiyelerinizi kişiye teslim yöntemiyle mutlaka bekliyoruz.
Başarılar dileriz.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...