Salı, 19 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Öğrenci velilerine öneriler


Mini mini birler için okulun ilk günü önemlidir. Hazırlık sınıfında okumuş, deneyim kazanmışlar biraz daha rahat olacak. Ancak ilk kez okul kapısından içeri adım atacak çocuklar; kaygılar, heyecanlar yaşayacak.
Özellikle anne ve babalar telaşı bir kenara bırakmalı. Rahat ve kendine emin görünmeli ki çocuğu da bu durumundan etkilensin. Öğretmen anne ve babadan sonra çocuk için en önemli insandır. Hatta bazen anne ve babanın sözlerini kulak ardı etse bile çocuk öğretmenin sözünden ve kontrolünden asla çıkmaz.
Şimdi dikkat!
Öğretmeninin yanında çocuğunuzun duyacağı biçimde onun sorunları hakkında asla konuşmayınız. Bu onun çocuk dünyasını sarsar.
Çocuğunuzun yanında da asla öğretmeni için yeren, eleştiren konuşmalar yapmayın. Gözünde gerçek bir kahraman olan öğretmenini eleştirmeniz güven duymama sorunu yaratır ki bunun telafisi olanaksızdır.
En fazla bir gün çocuğunuzun okulunda bulunun ona uzaktan kendinizi hissettirin. Ama davranışlarınızla öğretmenin bundan sonra ki hayatındaki önemini sezdirin. Çat kapı sınıfa girme yanlışına düşmeyin. Sıkça anne ve babasını sınıfta gören çocuk bunun sürekli olacağını düşünerek öğretmeninin otoritesine girmekte gecikir. Ne var ki çocuğunuzu uzaktan izlemeyi ihmal etmeyin, okul paydoslarında onu almak veya buluşmak planınızda gecikmelere asla izin vermeyiniz.
Daha ilk günden çantasını hazırlamasını, kitap ve araç gerecini koruması gereğini öğretin. Ondan habersiz çantasını ve araç gereçlerini kontrol edin.
İlk gün karın ağrıları, çiş tutamama, yediğini çıkarma gibi geçici sıkıntılar olabilir. Bu sıkıntıyı atlatmasının tek yolu onu cesaretlendirmek, başaracağının özgüvenini kazandırmaktır.
Okul tarafından verilen kitaplarını tek tek ve sayfa sayfa kontrol edin. Baskı hataları ve sayfa kopuklarını okul idaresinde kitap dağıtım komisyonuna anında bildirin. Defter ve kitapları kaplarken mutlaka çocuğunuzu da bu çaba içine katın.
Piyasaya egemen olmuş kalitesiz kalem ve kitaplardan uzak durun. TSE (Türk Standartlar Enstitüsünü logosunu mutlaka görün.
Akşamları onu sabırla dinleyin. Okuldaki, sınıftaki yaşadıklarını anlatırken iç rahatlığı duyacaktır. Yalnız onun anlattıklarını asla sıradan bir dedikodu yapmaya dönüştürmeyin. Objektif olma alışkanlığı işte tam bu sırada başlayacaktır. Başarılarını görmezden gelmeyin. Yine minik armağanlarla onu bu başarılarıyla ödüllendirin.
Beslenmesinde açlık bastıran atıştırmalar yerine iyi bir kahvaltıyla güne başlamasına önem verin. Meyvesiz öğün geçirtmeyin.
Evdeki çevreci ve düzenli olma alışkanlığının okulda ve sınıfta da sürmesinin önemini dolaylı mesajlarla bilincine yerleştirin.
Ben çocukken böyleydim şişirmeleri yerine okulun ve sınıfın kurallarının iyi bir öğrenci için ne kadar değerli olduğunu sezinletin.
Öğretmeninin işlerine, kural ve yöntemlerine kesinlikle müdahale etmeyin. Çocuğunuzun iyi ve başarılı bir öğrenci olması için öğretmen uygulayacağı yöntemlerin bir tecrübe birikimi olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
Yeni öğretim yılı; ülkemize, halkımıza, değerli öğretmenlerimize, sevgili veli ve öğrencilerimize hayırlı olsun.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...