Çarşamba, 16 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

At sinekleri


Dünyada en küçültücü eylem bilinçli olarak birinin hak yemektir. Birisine ait olan hakkı ve emeği utanmazca gasp etmektir.

İşte ben bu gaspçıları çok iyi tanırım. Rahmetli Ecevit’in deyimiyle Bukalemun gibidirler. Bulundukları yere hemen uyum sağlarlar. “Aman efendimci”, “Olur beyefendicidirler.”

Onları iktidar olanlarla, olmaya bir adım kalmışların yanı başında görürsünüz. Fikirleri ak ise iktidara yakın olanlar karayı benimsiyorlarsa akı bırakıp karaya dönüşürler. Söylemleri hemen değişir. Yaşıyorsa uzun ömürler dileyeceğim Felsefe öğretmenimiz İsmail Bey bu hilkat garibelerine güzel bir yakıştırma isim bulmuştu:

“At sinekleri!”

Bu isim üzerine kafa yormak yerine; ata arabacıların, faytoncuların veya en kolayı at yetiştirilen haraların olduğu yere gidin. At sinekleri oralardadır. Gözlem yaptığınızda en çok nereye konduklarını görüp, afallarsınız.

İki ayaklı at sinekleri o kadar boldur ki her yerde görme olasılığı vardır.

Basının, sanatın, memurun, işçinin, esnafın içinde bolca görürsünüz.

Efendilerinin, umar sağlayıcılarının önünde iki büklüm olurlar. Kazara kodaman birinden telefon gelse oturdukları yerden doğrulup selam çakar, önlerini iliklerler. Ve hatta telefondaki kodaman şaka maka; rahat, hazır ol dese aynen hazır ola geçip selam bile çakarlar

Onlar en beter bakteriden, mikroptan, virüsten daha tez bulaşırlar.

Onlar yok mu onlar? Analarını boyayıp, babalarına satarken bile gözlerini kırpmazlar.

Her yere konarlar.

Ama en son kondukları yer at sineklerinin konduğu yerdir. Farkına vardıklarında da çoktan sancağı çaldırmış olurlar ki; onur, namus, erdemlilik hak getire...

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-07-07

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...