Cumartesi, 7 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

SilgiEskiden grafit ve kara kömür lekelerini silmek için beyaz ekmek kullanılırmış. Şimdi girin bir kırtasiyeye bin bir çeşit silgi sizi tezgâhların üzerine sıralanmış kutular içinde karşılar.

Silginin kimyasal bileşenlerinden en önemlisi kauçuktur... Son zamanlarda silginin kimyasal hamuruna parfümler ilave edilmiş kokulu silgiler üretilmişti. Ancak uzmanlar bu bileşimin kanserojen içerdiğini açıklayınca ebeveynler daha titiz ve seçici olmuştur.

Silgi işte. Yuvarlaklısı, dikdörtgenlisi, kalem başına takılmışı ile envaı türlüsü...

Daktilo silgileri sekizgen ve diğer silgilere göre en sert olanıdır. Sonraları dak-sil diye sıvı bir madde üretildi. Silgi işlevli olsa da onun görevi kapatıcı olmasıdır. Üsten kapatır ama kâğıdın arka yüzünü çevirdiğinizde orijinal yazısını görür okuyabilirsiniz.

Bilgisayar ve elektronik yazıcıların “Delete” tuşu da bilgisayarda ve elektronik daktiloda yazdıklarınızın küçük bir tıklama ile silinmesini sağlar.

Bizim çocukluğumuzda analarımız silgiye yorgan iğnesiyle ip geçirir, boynumuza asardı. Ortası delikli silgiler de vardı ama pahalıydı. Bazen bir silgiyi iki üç parçaya ayırıp silgisi olmayan arkadaşlarımızla paylaşırdık.

İyi silgi kâğıt üzerindeki karalamaları leke oluşturmadan çıkaran silgidir. Kötüsü de, dilinizle ıslasanız bile leke bırakır, zorladığınız zamanda kâğıdın yırtılmasına neden olur.

Nerede çıktı bu silgi demeyin.

Bazen silgi olmak istiyor insan!

Yaşanmış kötü bir olayı bir çırpıda silmek...

Verilen önyargılı bir karardaki hüküm içeren sözcükleri bir çırpıda temizlemek...

Mutsuzlukların üzerini göz açıp kapayıncaya kadar dak-sil olup kapatmak...

Duygusal bir anda patlayıp kırıp döktüklerimizi deletelemek...

İz bırakmadan; bütün korkuları, kaygıları yok etmek!

Hani canınızı yakan çok kötü bir olay yaşamışsınızdır. Oluşan sıkıntı bir mengene gibi bütün ruhunuzu sıkar. Ve siz ilk kaçışı gözlerinizi kapayarak yapmak istersiniz. Ancak uzun sürmez. Gözlerinizi açtığınızda yaşadığınız o gerçek yeniden yakanıza sarılır. Daraltır, nefessiz bırakır.
Ben silgi olsaydım ve sil deseydi en büyük güç iç sesimle; önce bağırıp çağıranları, fitne fesatçıları, iki ayağı üstünde bin yalan söyleyenleri, umut bezirgânlarını, savaş çığırtkanlarını, inanç taciri ikiyüzlüleri, anasını boyayıp babasına satma tıynetinde olanları, ortalık bulandıranları, goygoycuları, bütün dağları ben yarattım diyenleri, kraldan çok kralcıları, yalakaları, lavukları, haramzadeleri, özgürlük düşmanlarını, günü kurtarma hesabından başka bir şey düşünmeyen egoistleri, emek pazarcısı sarı sendikacıları, göz boyayıcıları, yürek bulandıranları, onur ve erdemliliği ayaklar altına alanları, düzenbazları, fetvazları ve tek yaptıkları halkın düşmanlığı olanları silerdim!

Ya siz?

Siz silgi olsaydınız?

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...