Perşembe, 14 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Devlet vatandaşını kazıklar mı?


Anlatırlardı da inanmazdım.

Tarihin birinde, bir devlet büyüğü hazine açığını kapatmak için çareler aramaktadır. Öneride bulunsunlar diye danışmanlarını başına toplar.

“Durum vahim! Bu açığı kapatmazsak açık bizi kapatır.” Diye meramını anlatır.

Danışmanlardan en kurnazı söz alıp, önerisini sunar:

“Numaratajlar efendim. Hane kapılarındaki numaraların olduğu minik levhaları değiştirirsek ve hane reislerine bu küçük işlem için minik bir bedel ödetirsek sorun çözülür.”Der.

Devlet büyüğü danışmanın önerisini sevinçle karşılar:

“Numaratajı olmayanları da hallettik mi paçayı kurtarırız!”Diye toplantıya son verir.

İvedilikle resmi, hukuki düzenleme yapılarak tüm ülkedeki konutların kapılarındaki; olsun, olmasın tüm numaralar levhalarıyla birlikte yeniden düzenlenir. Geliriyle de hazine açığının önemli bir bölümü kapatılıp, derin nefes alınır.

Devlet bu! İsterse ana isterse baba olur. İsterse de; astığı astık, kestiği kestik, çaldığı düdük olur. Halk koyun olup, güdülmeyi yeğledikten sonra yanlışlara biçimlenmiş devlet için dere tepe düz olur...

Şimdilerde ise elektrik faturalarıyla ilgili yaptırımlar için vatandaş tedirgin ediliyor. Deniliyor ki namuslu vatandaşın kendi ihtiyacı olan miktarın olduğu faturasına kaçak elektrik kullananların bedeli de eklenecekmiş. Yani haramzadeler elektriği kaçak kullanacak, devletin kontrolündeki kurumlar da bu haksızlıkla baş edemeyip ceremeyi gariban vatandaşın sırtına yıkacakmış!

Yani siz namuslu bir vatandaş olarak her ay elektrik faturanızı öderken bir de namussuz bir takim güruhların çaldığı elektriğin parasını çoluk çocuğunuzun rızkından ödeyeceksiniz? Böyle bir şey olabilir mi?

Peki, elektrik dağıtımından ve kontrolünden sorumlu olanlar ne yapıyor? Ya da vatandaşının huzur ve güvenliğini koruyanlar nerede? Nerede denetçiler? İnsanlık hali ya... Size ulaşamayan, postada kaybolan veya ödemesini maddi sıkıntılar yüzünden yapamadığınız faturanız için kapınızı çalıp ey güzel kardeşim sıkıntınız ne demeden şak diye elektriğinizi kesen yetkililer nerde?

Böyle bir uygulama olabilir mi? Kaçak elektrik bedelini nasıl namuslu vatandaşın omuzlarına yıkarsınız sizin sosyal devletliğiniz nerede kalır? Bunun hukuksal temeli olabilir mi?

Vatandaş olarak gözümüzü dört açmalıyız. Gereksinimlerimiz için kullandığımız; ister elektrik, ister telefon, ister su faturaları olsun, en küçük ayrıntısına kadar incelemeliyiz.

Demedi demeyin... Öyle günlere kaldık ki, ciğerimizi sökseler ruhumuz duymayacak!

Özellikle telefonlarımıza gelen kampanya, yeni fiyat paketi gibi telefonlara aman dikkat! Bir telefonda önemli bir anlaşmanın evet ve hayırı olur mu? Olursa şişirilmiş faturalara dönüştürülmüş aldatıcı paketler olur ve siz bunun farkına varıncaya kadar söğüşlenir, itiraz ettiğiniz zamanda alacağınız yanıt; falan tarihte telefonda evet demiştiniz, kayıtlarımızda mevcuttur yanıtı olur ve sözleşmenin biteceği tarihi beklemek zorunda kalır, paşa paşa faturanızı ödemeye devam edersiniz. Siz siz olun asla telefonla yapılacak sözleşmelerin yolunacak kazı durumuna düşmeyin.

Hazır kazık mazıktan söz açılmışken biz vatandaşların huzur ve sükûnundan, yediği içtiğinin denetiminden sorumlu olanlar arada bir çarşı pazarı denetlesinler. Özellikle de içinde olduğumuz mübarek Ramazan ayında. Halk düşmanı namussuzlar sanki sözleşmişlercesine Ramazan ayında ortaya çıkıyorlar ve gariban vatandaşı soymak için her türlü alavere dalavereyi yapmaktan kaçınmıyorlar.

İnanın piyasada insafsız ve vicdansız o kadar çok esnaf kılığına girmiş mezar soyguncusu var ki... Bu namussuz ve arsızların fiyatlara ayar çekme eylemlerine etiket dayanmıyor etiket!

Yaşadığımız sosyal(!) hayatın denetiminden söz sahibi olanları ve özellikle de tüketiciyi koruma derneklerini göreve davet ediyorum.

Namuslu esnaf dışındakilere de sesleniyorum.

Ey insafsızlar!

Ha etiketlerle oynamışsınız ha bir soygun yapmışsınız hiç farkı yok! Hırsızsınız hırsız! Elbette sizin ensenize yapışacak yürekli devlet görevlilerini de bir gün analar doğuracaktır!

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...