Pazar, 17 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Türkiye’nin taşı toprağı altınmış!..

Antalya’da içme suyu ve atık su alt yapı çalışmalarında görev yapan adı bende saklı bir uzman arkadaşla bir bardak çay içimliği süresince söyleştik :
-Yollarımız harap oldu,evlerimiz çalışmalardan kaynaklanan toz toprak yüzünden kirlenir oldu.Gürültü,patırtı sinir sistemlerimizi bozdu.Bu çalışmalar bitince şüphesiz ki yeni çalışmalarda yapılacak.Örneğin doğal gaz alt yapısı...Örneğin elektrik direklerinin toprağın altına çekilmesi..dedim.Ve dikkatle dinleyen arkadaşın gözlerinin içine baka baka devam ettim:
-Biri bitiyor,diğeri başlıyor.Bunca emek,iş makinelerinin yoğun çalışması,vatandaşın çektiği eza cefa...Trafikte cebelleşen yüzlerce araç.Hepsi bizim cebimizden çıkıp tıkır tıkır yüklenicilerin cebine akıyor.Ne olacak bu gidişatın sonu?diye sordum.
Uzman arkadaş söz aldı:
-Ne yazık ki, Antalya gibi dünya kenti olmaya aday bir büyük kentin alt yapısı bugüne kadar göz ardı edilmiş.Arada sırada yolların kenarlarına kondurulan kaldırımlar deyim yerindeyse kentin makyajı olmuş.Ve yoğun göç alan kentin bu karmaşık alt yapısını yapılamaktan kaçınmışlar.İnanın biz olağanüstü bir performans ortaya koyarak çalışıyoruz.Doğrudur yollar kapanıyor,ortalık toz toprak içinde kalıyor,su boruları patlıyor,iş makinelerinin gürültüsü vatandaşı çileden çıkarıyor.Üzülerek söylemek isterim ki;bu kentin bir alt yapı planı bile yok.Belki bu çalışmalar , yılların birikimi sorunun çözümüne yardımcı olacak.Ve kentin hızla artan nüfusu yarın içme suyu ve kanalizasyon sıkıntısı yaşamayacak.dedi.
İşte o an can alıcı soruyu sordum:
-Tüm bunlar;yani içme suyu,atık su hattı ile birlikte doğal gaz borusu,elektrik direklerinin toprak altına çekilmesi bir ortak koordinasyonla yapılamaz mı?dedim.
Uzman arkadaş acı acı güldü:
-Elbette sağlanabilir.Ve vatandaş bir kez sıkıntı çeker,yollar bir kez trafik keşmekeşi yaşar ama bir defa da olmayacak diye bir şey yok.Finansı sağlandığında,ortak bir çalışma planlandığında hepsi bir defasında olur.
Sesimi yükselterek yeni bir can alıcı soru daha sordum:
-Peki neden olmuyor?
Gözlerini gözlerimden kaçırıp,ayak uçlarına indirerek yanıt verdi:
-Hani derler ya; İstanbul’un taşı toprağı altın.Bence bu söz ; Türkiye’nin taşı toprağı altın diye düzeltilmeli.Bu çalışmalar yüklenici her firmayı zengin ediyor.Toprağın altına inip çıkma,düzenleme onlara müthiş paralar kazandırıyor.dedi.
İşte böyle...
Dileğimiz, Antalya’nın kısa sürede iş makinelerinin gürültüsünden kurtaracak çok daha gerçekçi ve planlı çalışmalar ortaya konulması, oluşan mezbelelikten ivedilikle arındırılması.
Çünkü gerçekten Antalya’da yaşayan bizler uzayıp giden bu şantiye durumundan usandık,sıkıldık.
Ne yapılacaksa yapılsın ama bir defa da yapılsın! ..Yapılsın ki bizlerde; yaptıranları,yapanları canı gönülden ve içtenlikle alkışlayalım.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...