Çarşamba, 23 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Ülkelerin halini en iyi karikatüristler yorumlar


Rahmetli Oğuz Aral ve ekibinin yarattığı Gırgır Dergisi gün gelip de mizah dergileri arasında dünyanın en çok satan saygın dergisi unvanını aldığında hiç kimse bu sonuca şaşırmamıştı. Çünkü ülkemizde en sevilen, dünya görüşü çağdaş olan insanların yarattığı bir dergiydi.

Gırgır Dergisinin adının altında şöyle yazardı:

“Gırgır giren eve deve girmez.”

Sarı gazete kâğıdına basılan dergi mütevazı biçimselliğe sahip olsa da içerik olarak zengindi. Çizerlerin divitlerinden sayfalara şekillenen her karikatür sayfalar dolusu bir makaleden daha çok şey anlatırdı.

Gerçekten karikatüristler ve reklâm metin yazarları kafaları en çok çalışan sanatçılardır. Dramdan mizah yaratan, gülmeceyi dramlaştıran karikatüristlerin özellikle baskı rejimlerinin çok olduğu ülkelerde boy vermeleri rastlantı değildir. Onlar, anlatılmakta korkulan, çekinilen sayfalar dolusu yazıları birkaç çizgiyle ve bir çırpıda anlatır ve yaşadıkları ülkenin vaziyetinin ne olduğunu halka yansıtmayı ustaca becerebilirler.

Yalanla uğraşmazlar.

Yandaşlığı, hacıyatmazlığı bilmezler.

Vicdanını cüzdan niyetini taşıyanlardan; vatan, millet, Sakarya nutukları atıp, iş icraata geldi mi düzenbazlığa kıvıranlardan korkmazlar!

İcabında kelle koltukta gezer, divitlerini kırar ama düşüncelerini satmazlar.

Açın bakın karikatür dergilerini... Kıvırtan bir tek çizer görecek misiniz? Bir kaç marsık olsa da aralarında, istisna kaideyi bozmaz cinsinden olduklarından rağbet edenleri bulunmaz.

Onları anlatmak için fazla söze gerek yok.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...