Salı, 19 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Birlikte yaşama sorumluluğu


Oturduğunuz apartmanın yöneticisiyseniz sorumluluğunuzu tam manasıyla yerine getirmelisiniz. Apartmanda oturan sakinlerin muhtarlığınıza kayıtlı olmasının takibini titizlikle yapmalısınız. Ve en küçük bir sorumsuzluğa, kayıtsızlığa, aykırılığa taviz vermemelisiniz. Affettiğiniz veya görmezden geldiğiniz zaaflar gün olur sorumluluğunu yüklendiğiniz insanların can ve mal güvenliğini tehdit eder.

Antalya bir yaz kenti.

Yaz sıcağından bunalan insanlar yaylalara, yakın çevre kent ve kasabalarına göç eder. Dışarıdan gelen yerli ve yabancı turistler nasıl kıyıları doldururken yerli halkın önemli bir bölümü de dışarıya gider.

Tatile çıkacakların, apartman yöneticilerine bırakacakları iletişim adresleri çok önemlidir.

Bırakınız hırsızı, uğursuzu apartmanın tepesinde duran gün ısılarınızın su kaçırmasında veya uydu antenlerin doğal nedenlerden zarar görmesi halinde size ulaşılması için şarttır.

Tatile çıkanlar gerek yaşadıkları dairenin ve gerekse ortak kullanım alanlarının güvenliği için kendilerine düşen sorumlulukları öncelikli olarak yerine getirmelidirler. Tehdit unsuru olacak noktaları gerekirse işin teknik adamlarına göstererek önlem almalıdırlar.

Düşününüz... Güzel bir tatil için her şeyi planlamışsınız. Tatile çıkacağınız yerler hakkında bilgi toplamış, ödeme planlarını ayarlamış, olası sağlık sorunlarına karşı bile gereken titizliği göstermişsiniz. Ancak evinizle ilgili önlemleri unutmuşsunuz. Apartmanın damındaki gün ısınızdan usulca sızan suyu da fark etmemişsiniz. Siz tatildeyken olacakları bir aklınıza getirseniz her şeyin bir anda nasıl zehre dönüştüğünü anlayabilirsiniz.

Oysa apartman yöneticisine “Allahaısmarladık!” derken bıraktığınız adres veya telefon numaranız, gittiğiniz yeri söyleyeceğiniz güvenilir bir komşunuz, olası tehlikelerde aranmanızı sağlayacak, haberdar edecektir.

Boşuna dememişler;

“Eşeğini sağlam kazığa bağlayıp, sonra Allah’a emanet edeceksin.” Sözünü.

Tedbir her zaman iyidir. Tedbir insanın önce kendisine, sonra birlikte yaşadıklarına karşı saygı duymasının minik bir özetidir.

Arabasının bakımını yapmadan uzun yola çıkan bir şoförle, geride bıraktıklarının emniyet tedbirlerini almayan tatilcilerin birbirinden hiçbir farkı yoktur.

“Bir şey olmaz, Allah’a emanet ettim.” Demek insanın kendi kendisini aldatmasından başka bir şey değildir.

Yaşadığımız hayat tecrübeleri tedbiri elden bırakmamamız gerçeğini işaret ediyor.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...