Cuma, 18 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Yaman süreç!


“Bu ülkede ne yazık ki ömrümüz gerilim denen mengenelerden kurtulamayacak.”Diyen bir dostum yaşadıklarımızı ne güzel özetlemişti.

Ve hayatı insana zindan edenler; dünü anlayamadan, bugünü kontrol etmeye çalışanlar değil midir?

Ha insanları yan yana dizip ölüm mangalarına:

“Ateş!”Emri vererek yok etmişsiniz, ha yaşamlarını cehenneme çeviren entrikalarla dolu oyunlarda stres altına yaşatmışsınız. Bence hiçbir farkı yoktur bunun. Hatta ikinci yöntem daha acımasız bir yöntemdir; çünkü insanları yavaştan, kahırlar içinde yok edersiniz.

Seçme ve seçilme koşullarını Anayasamızın ilgili maddeleri yazar. Ve siz yasal işlemleri yerine getirirken seçilme hakkınızın olup olmadığını bilirsiniz. Yasa koyucular da bilir.

Şu an hukuk sistemimiz zorlu bir geçitten geçmekte. Zira yargılanırken seçilme şansını kullanan ve milli irade tarafından seçilen milletvekillerinin milletvekili olarak meclise gitmeleri yasal olarak ret edilmektedir. Dolayısıyla kendilerini seçen ve oylarını onlar için kullanan cumhur; büyük bir şaşkınlık ve derin bir rahatsızlık içindedir.

Yaman çelişkiler süreci işte bu noktada başlıyor.

Başlangıçta sessiz kalan hukuk, yargılama sürecinde olanların seçilme hakkına ses çıkarmazken, şimdi seçildikleri halde onlara yasal tavır koyması hepimizin akıl sağlığıyla oynamış olmuyor mu?

Sokaktaki insan düşünüyor. Bütün bu olup bitenler aklındaki soru işaretlerini çoğaltıyor ve karmaşıklaştırıyor.

Mademki seçilince meclis kapılarından adım atma hakları olmayacaktı neden seçilme süreçlerine engel olunmadı? Engel olunmadıysa niçin milletvekili hakları yasal olarak verilmiyor? Akil adamlar niçin milli iradeyi başlangıçta uyaran düşünceler ve yorumlarla bilinçlendirmediler?

Ve şimdi gerilimin süreci başladı, ağızlardan çıkan her söz kurşun gibi!

Dilerim birlik ve bütünlüğümüze, bir arada barış içinde yaşamamıza halel gelmez. Her kes ağzından çıkanı duyar. Ülkemizin yer aldığı coğrafya da zaten işler karışık.

Hiç kimsenin bu ülkenin geleceği için karışıklıklara davetiye çıkaracak Don Kişot’lukta bulunmaya da hakkı yok!

Ümidimiz bu yaman sürecin hukukun üstünlüğüyle kazasız belasız atlatılmasıdır. Yaşananların da ülkemiz demokrasisinin artılar hanesine barış ve huzur ortamı korunarak yaşanmış bir tecrübe olarak yazılmasıdır.

Aman dikkat!

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...