Çarşamba, 11 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Karne


Bugün ilköğretim okullarında ve liselerde karne günüydü. Sene sonu gelmiş, öğrencilere bir yıllık süren çalışmalarının ürünü ak bir kâğıt üzerinde fatura edilmişti. Yalnızca öğrencilere mi? Elbette hayır? Karne ailelilere, okula, eğitimimize de verilmişti.

Karne günlerinde hüzün ve sevinç iç içedir.

Mezun olanlar yıllarca dirsek çürüttükleri sırlarından, sınıflarından, okullarından, öğretmen ve arkadaşlarından ayrılırken burukluk yaşarlar. Çocukların kimi; tarlaya, bostana, ayakkabı boyacılığına, yakın bir zanaatkâra çıraklığa, kimi de; halı dayı, teyze, amca yanına yollanırlar. Önemli olan çocukların uzun dinlence sürecinde yarar sağlayıcı çabaların içinde tutulmasıdır.

Bu yıl Antalya Muratpaşa Kaymakamlığı organizasyonuyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 100 Temel Eser Muratpaşa ilçesi sınırlarındaki okullara dağıtıldı. Yani Muratpaşa Kaymakamlığı öğrencileri en güzel armağan olan kitaplarla tatile uğurladı. Kitapların her biri birbirinden kıymetliydi. Dede Korkut Hikâyeleri, Ömer Seyfettin’den, Peyami Safa’dan, Şevket Rado’dan, Kemal Bilbaşar’dan okuma sayısız kitap. Öğrenciler bu güzel uygulamayla:

“Bu yaz tatilinde kitap okumadım.”Mazeretinde bulunamayacak.

Bu arada geçen yıl ki eskimiş kitapları okul idareleri geri dönüş malzemesi olarak topluyor. Elde edilecek binlerce eskimiş ders kitabı yeniden ürün olmak için elden geçirilecek
Ve bu yöntemle yüzlerce ağaç kurtulacak.

Daha öncede okurlarımla paylaşmıştım. Bu yılın ikinci yarısında İKS yani İlköğretim Kurumları Standardı diye bir proje hayata geçirildi.Bu projeyle; idareci, öğretmen, öğrenci, veli anketlerine yer veriliyor. Amaç, eğitimdeki durağanlığa son vermek, bir kaynakta toplanacak verilerle var olan eksiklikleri asgariye indirmek.

Karne sonrası başarısız çocukların üzerine çullanmak veya başarılı çocukları şımartmaktan kaçınmalıyız.

Çocukların tatil sürecinde başıboş bırakılması da sorunlara yol açabilir. Kentimizde birçok yaz okulu öğrencilerin tatil dilimini spor, çeşitli sosyal aktivitelerle programlamakta bu uzun süreyi değerli kılabilmektedir. Olanakları olan aileler yarar sağlayacak bu yaz okullarını düşünebilir. Ancak söz konusu olan yaz okullarını ebeveynler iyice incelendikten sonra nihai kararı vermelidir.

Çocuklar için tatil iyi planlanırsa yarar ve üretkenlik sağlar, aksi olursa boşa geçen gereksiz bir zaman israfına yol açar.

Olanaklarınız yararlı bir tatil için kullanmalıyız.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...