Pazar, 17 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Medya Okur Yazarlığı Dersi

Bu yıl “Medya Okur Yazarlığı “dersiyle tanışacak öğrenciler.
Gerçekten bu ders Yurttaşlık ve Hayat Bilgisi dersleri kadar hayati.
Kitle Haberleşme Araçlarını bilimsel anlamda tanıyacak olan çocuklarımız
Medyadan nasıl faydalanacaklarını öğrenecekler.
Bir haberin doğruluğunu,bir köşe yazısının olumlu ya da olumsuzluğunu terazileyebilecekler.
Dileğimiz öğretmenlerimizim medyanın iki yüzünü de öğrencileri politize etmeden anlatabilmeleri.
Onun,bunun,şunun borazanlığını yapanlarla,objektif kriterlere göre bağımsız yayın yapan gazete ve televizyon yayınlarının öğrencilerinin algılayabilmesi yönünde yetkinlik kazandırabilmeliler.
Öğretmenler,öğrencilerinin; Atatürk’e,Türkiye Cumhuriyetine karşı olanlarla,onları yüceltenleri kavrayabilme bilinç süzgeci kurabilmelerini sağlayabilmeliler.Bilgi kirliliği kadar haber kirliliğinin de farkına vardırabilmeliler.
Günümüzde medyanın gücünün iyiye kullanıldığında ivme kazandıran,kötü veya daha açık bir söylemle yanlı olarak kullanıldığında kitlelerin haber alma özgürlüğünü sekteye uğratacağı da örneklerle anlatılmalıdır. Bu konuda ülkemizde verilecek örneklerin ne kadar çok olduğunu söylemeliyiz.
Son söz olarak söylemek gerekirse...Medya hayatın,hayatların yansıdığı şaşmaz bir aynadır.Siz ne kadar makyajlı olursanız olun iz düşümünüz doğal halinizden başka bir şey değildir.Medyadaki görüntünüzü eleştirisel anlamda analiz ettiğiniz zaman hep kazanırsınız.Aksi takdirde aynalara kızan ve kral çıplak diyenlere bağırıp çağıran hırçın,sevimsiz bir insan olmaktan kurtulamazsınız.İşte bu son söz de eğitimimize kazandırılmak istenen Medya Okur Yazarlığı dersinin ana fikri olarak verilmelidir.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorumlar

  • nur yorumu:

    22 Aralık 2008 Pazartesi 21:45

    medya
    medya hayatınımızın her bölgesinde vardır iyiki böyle bi ders var olmassa hiç bişey öğrenemezdik tabi öğrenirdik ama haber izleyenler öğrenir izlemeyenler ise öğrenemez

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...