Çarşamba, 20 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Antalya’dan Müjdat Gezen geçti!


Mayıs ayının ikinci haftasında Halkın Gündemi’nin konuk sanatçısı usta tiyatro sanatçısı ve eğitmeni Müjdat Gezen oldu.

Antalyalılar sanatçıyı yalnız bırakmadılar. Antalya Kültür Merkezinin koca salonunu dolduran halk doyumsuz iki saatlik süre içinde Müjdat Gezen’i soru yağmuruna tuttu ve daha öteye geçerek ülkemizin yaşadığı gerilimli seçim süreci için çözüm önerileri sundu.

Salonda Antalya’nın ünlü konukları arasında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, kentin eski başkanlarından Selahattin Tonguç, Bekir Kumbul, C.H.P ESKİ İl Başkanı Ömer Melli’de vardı.

Büyük usta Müjdat Gezen ülkemizin siyasi gelişim sürecini kara mizah çerçevesinde değerlendirirken konuklardan uzun alkışlar aldı.

Soru soran bir konuğun araya serpiştirdiği Nazım Hikmet’in güncelliğini hiç yitirmeyen Sen yanmazsan ben yanmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa şiirini kendisi de seslendirdi:

“Biz milletiz! Millet hiçbir şeyden korkmaz!” Derken salonda yükselen alkış tufanı söyleşinin en can alıcı anlarını oluşturdu.

Daha öncede bu köşede okurlara müjdelediğim Müjdat Gezen Sanat Merkezi için sağlam adımlar atıldığını gerek Sanatçı Müjdat Gezen gerekse Antalya Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Akaydın doğruladı.

Sanatçısı özgür olmayan bir ülkede demokrasiden söz edilemeyeceğini anlatan Müjdat Gezen’in:

“Sanatçı, iktidarda hangi dünya görüşü egemen olursa olsun hatta sanatçının dünya görüşü bile olabilir bu, onun görevi eleştirmek, hataları küçük bile olsa eleştirmektir. İktidardakilerin sanatçı tavrına karşı sabrı ve tahammülü olmak zorundadır.” Sözleri salondaki konuklar tarafından ayakta alkışlandı.

Öğleden sonra saat 14.00 de başlayan 16.00da sona eren iki saatlik söyleşinin ardından Müjdat Gezen’in; Acayip 1 Oyun adlı tiyatro oyunu saat 20.00 de sanatseverlere sunuldu.

Müjdat Gezen’in konuk vatandaşla seslendirdiği Nazım Hikmet’in o güzel şiirini okurla paylaşmadan geçmek istemiyorum.Kerem Gibi

Hava kurşun gibi ağır! !
Bağır
bağır
bağır
bağırıyorum.
Koşun
kurşun
eritmeğe
çağırıyorum...

O diyor ki bana:
— Sen kendi sesinle kül olursun ey!
Kerem
gibi
yana
yana...

«Deeeert
çok,
hemdert
yok»
Yüreklerin
kulakları
sağır...
Hava kurşun gibi ağır...

Ben diyorum ki ona:
— Kül olayım
Kerem
gibi
yana
yana.
Ben yanmasam
sen yanmasan
biz yanmasak,
nasıl
çıkar
karanlıklar
aydınlığa..

Hava toprak gibi gebe.
Hava kurşun gibi ağır.
Bağır
bağır
bağır
bağırıyorum.
Koşun
kurşun
eritmeğe
çağırıyorum..

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...