Çarşamba, 11 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

2011 Mayıs’ının fırtınalı ilk hafta gündemi!


1 Mayıs işçi bayramı Mayıs ayının ilk önemli gündemiydi. Şiddetin olmadığı emek bayramında nahoş görüntüler dışında her şey güzeldi.

Taksim’de Atatürk ve silah arkadaşlarının yer aldığı, Ulusal Kurtuluş Savaşımızın kahramanlarının yontularının bulunduğu anıta yapılanlar nefret uyandırdı. Şaklabanlıklar ve onlara seyirci kalan güruh takımları kınandı. İlkellik bir kez daha habercilerinin objektifinden kurtulamadı.

* * *
Fundamantelist (Kökten dinci) Usame Bin Ladin’in, Amerikalı özel tim tarafından öldürülmesinin yankıları sürdü. Terörizm bir kez daha büyüteç altına alındı. Amerika’nın operasyon sonrası çelişkili açıklamaları dünya kamuoyunun kafasında soru işaretlerini çoğalttı.

* * *
Ilgaz Dağı eteklerinde pusuya yatan hainler yine kan akıttı. Her yerde olabileceklerinin kanlı ajitasyonunu (kışkırtma) yaparak devleti zaafa uğratma eylemlerinden birini hayata geçirdiler.

* * *
Efsane isim, Deniz Gezmiş davasının ve nice siyasi sayısız davanın cesur yürek avukatı Halil Çelenk 5 Mayıs’ta yaşamını yitirdi. Ertesi gün Hıdrellez’di ve Deniz Gezmiş ile arkadaşlarının darağacına can verişlerinin yıldönümüydü.

* * *
Çılgın Proje tartışılırken ve kamuoyunda gerektiği kadar ilgi görmezken, İstanbul’da seçim mitinglerinden birisine giden Gandi Kemal alışılmamış bir ilki ve eylemi gerçekleştirdi. İçinde bulunduğu seçim otobüsünden inerek, AKP Bayrampaşa İlçe Başkanlığını ziyaret edip, partililerin elini sıktı ve bu jesti parti binasında bulunanlar tarafından sempati ve saygıyla karşılandı. Toplumsal gerilimin yaşandığı bir süreçte bu yürekli adım tartışma gündemlerinin ilk sırasına yerleşti, hoşgörü olgusu anımsandı.

* * *
Toplumun nabzını tutamayan; başarısız ve duyarsız yöneticilerin yüzünden Bursa’da facianın eşiğinden kıl payı dönüldü.

Beşiktaş’ı konuk edecek olan Bursaspor Kulübünün fanatik taraftarları kentin girişini meydan muharebesine çevirdi. Ezeli rakibi Beşiktaş, seyirci yüzünden iptal edilen maç nedeniyle 3–0 hükmen galip ilan edildi.

Son şampiyon Bursaspor’un taraftarlarının yol açtığı olaylar kentte ve ülkemiz spor camiasında üzüntüyle karşılandı.

* * *

Mayıs’ın ilk haftasının son günü Pazar’dı... Ve Anneler Günüydü... Ülkemizin annelerimizin
duasına ne kadar çok ihtiyacının olduğunu yukarıdaki tabloya bakarak yinelememe bilmem gerek var mıdır?

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...