Çarşamba, 23 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

İşte çılgın proje!*Antalya Merkez İlköğretim Okulu öğrencileri sabırla şişe kapağı topladılar.*Topladıkları şişe kapaklarını Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine tekerlekli sandalye kazandırma kampanyasının geri dönüşüm projesine gönderdiler.*14 yaşındaki bedeninin % 91’ini kullanamayan Sinan Oğuzhan Öztürk’e 23 Nisan Bayramı öncesi tekerlekli sandalye kazanarak gurur ve sevinçle armağan ettiler!Kim ne derse desin bu ülke de, bu ülkenin insanı da sahipsiz değil!Duyarlı, sorumluluk bilinçli, vicdanlı öğretmenler toplumun gözü, kulağı olmaya devam ediyor.Vücudunun % 91’ini kullanamayan 14 yaşındaki Sinan Oğuzhan Öztürk’ün bedensel engelli olduğu duyumunu alan Antalya Merkez İlköğretim Okulu ikinci sınıf öğretmeni Nazan Vural hemen harekete geçer, Okul Müdürü Ziya Çakmak’a durumu anlatır:

“İzin verirseniz öğrencilerimle şişe kapağı toplayarak bedensel engelli Sinan’a tekerlekli sandalye almak istiyoruz. Bu konuda öğrencilerim hazır, velilerim hazır. Rehber öğretmenimizle de görüşüp durum değerlendirmesi yaptık. Böyle hayırlı bir eylemin örnek davranışa gireceğini, öğrencilerimin ve velilerimin gösterecekleri çabalarla topluma da iyilik mesajı vereceğimizi düşündük.”Der.

Bir okul müdürü böyle bir yaklaşıma ne diyebilir ki?Elbette ki alkışlar ve öğretmene teşekkür eder. Okuldaki herkesin bu güzel eylemi canı gönülden destekleyeceğini söyler.Nazan Vural’ı ilk destekleyen arkadaşı Gülsüm Saki öğretmen olur. O da öğrencileriyle şişe kapağı toplama kararı alır.Okulun seçilmiş bir bölümüne Eylül ayından itibaren geri dönüşüm projelerinde kullanılacak kapaklar toplanır. Bunlar yapılırken bedensel engelli öğrencinin ailesine de haber verilir, ziyaretler yapılır.Sinan Oğuzhan Öztürk için artık Antalya Merkez İlköğretim Okulu seferber olmuştur. Her sabah öğrencilerin minik elleriyle toplayıp heyecanla getirdikleri kapaklar çoğalmaya, çoğaldıkça Sinan’a alınacak tekerli sandalye umudu da artmaya başlar.

Hedef, 23 Nisan Ulusal ve Egemenlik Çocuk Bayramı öncesi bu çılgın projeyi başarıyla uygulamak ve Sinan’ı tekerlekli sandalyeye kavuşturup bir nebze de olsa hayatını kolaylaştırmaktır.Geçen her gün kapaklar ve umutlar biraz daha çoğalır.Kapak karşılığı tekerlekli sandalye verecek olan kuruma haber verilir. Ve sonunda yoğun çalışmalar semersini verir, yeterli kapak, kampanyayı yürüten Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine sunulur.Sinan’a tekerlekli sandalyesini teslim edecek öğretmenler; Nazan Vural, Gülsüm Saki ile öğrencileri heyecanlı ve bir o kadar da başarmanın gururu içindedirler.Sevinç gözyaşları içinde tekerlekli sandalye Sinan Oğuzhan Öztürk’e teslim edilir.Bu çılgın projenin altına başarıyla imza atan; başta Nazan Vural öğretmen olmak üzere tüm Merkez İlköğretim Okulu öğretmenlerini ve olağanüstü duyarlı öğrencileri ile velilerini yürekten kutluyorum.Ne mutlu ki onlara paylaştıkça sevinçlerin çoğalacağını, üzüntülerin, sıkıntı ve hüzünlerin azalacağını bizlere bir kez daha anımsatmayı başardılar!

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...