Salı, 22 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Hayat dediğimiz…


Henüz sabahın erken saatleriydi…Doksan model otomobili apartmanın önündeki yol kenarına park etmeye çalışan şoföre, arkadaşı bütün gücüyle bağırarak yardım etmeye çalışıyordu.“Sağ yap! Sağ… Sağ… Hop!”Ancak şoför acemi veya beceriksiz olmalı ki, muavinlik yapan arkadaşının komutlarını algılamakta güçlük çekip aracını yanaştıramıyor ve arkadaşı da buna öfkelenerek:“Olmadı… Biraz daha öne çık! Sonra topla direksiyonu, geriye gelirken hafif sağ yap!”Diyordu.Arabanın motorunun yarattığı boğuk homurtu, avazı çıktığı kadar bağıran adamın canhıraş sesi, sabahın böğrüne sanki çelik, soğuk bir bıçak gibi saplanıyordu. Sonunda olan oldu, konu komşu kendini balkona atıp, arsız gürültücülere veryansın etmeye başladı.“Yahu kardeşim el insaf. Nedir bu gürültü, patırtı? Adam gibi yanaştırsanıza şu arabayı!”“Kesin be! Kesin şu zırıltıyı!”Muavinlik eden adam ansızın başını balkonlara çevirip, elini kolunu öfkeyle sallayarak:“Sabredin az kaldı.”Dedi; “Bakın benim kafamı bozmayın.”Dercesine de kaşını çattı.Arabanın içindeki şoför ise sıkıntıyla ter toplayan alnını, elinin tersiyle silip:“Geberin ulan! Yanaştırmadan inmem aşağıya!”Diye inatla söylenip, kornaya bastı.Zar zor, sağa sola çarpmadan sonunda araba park edildi. Öfkeli komşular içeri girdi, şoför arabadan inip, arkadaşının yanına yürüdü:

“Direksiyon manüel, yani eski usul… Sağa kırdım olmadı, sola kırdım olmadı. Kusura bakma kardeşim! Seni de zora soktum, laf yedirdim.”Diye özür diledi.Arkadaşı homurdandı, öfkeden çatallaşmış sesiyle:

“Araba eskimeden de böyleydin beceriksiz! Hay sana ehliyet verene!”Diye sitem etti.

* * *

Yaşamasını bilmeyene direksiyonu zor dönen eski bir araba gibidir hayat! Yanaşmak istediğiniz yerlere; ne kadar sağ, ne kadar sol yaparsanız yapın gönlünüzün istediği gibi yanaşamazsınız. Bazen pat diye toslarsınız da toplayamazlar sizi…Direksiyonuna kurulduğunuz araç yeni bile olsa siz acemiyseniz, yön verenlerinizin kabiliyeti sizin sürücülüğünüz kadar işe yaramazsa şarampole devrilmenize hiç kimse engel olamaz!Tıpkı bir şehri, bir ülkeyi yönetmek gibidir bu… Ayağınız gazdayken hızınızı kontrol edemezseniz bir yerlere çarparsınız! Devrilip gittiğinizde ise, hüsnü mübareğinize bakanı da bulamazsınız… Demedi demeyin! Tuttuğunuz direksiyona mukayyet olun!

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...