Salı, 22 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Vatan Gazetesi Yazarı Okay Gönensin


Vatan Gazetesi Yazarı Okay Gönensin’in Pazar günü yayınlanan, ancak kaçıranlar okusun diye köşeme aldığım yazısını sunuyorum.
Ş.AKÇAP
“Briç ve golf”
“Atatürk Cumhurbaşkanı, Fethi Okyar Başbakandır. Çankaya Köşkü’nde birkaç masada briç oynanan bir gece, Atatürk’ün yaveri içeri girer ve kendisine bir telgraf uzatır. Atatürk okur, sonra telgrafın Başbakan Okyar’a verilmesini söyler. Okyar da okur ve yavere geri verir, oyuna devam eder. Yaver telgrafı Atatürk’e geri getirir, Atatürk başka bir masada bulunan İsmet İnönü’ye vermesini söyler. İsmet Paşa telgrafı okur okumaz, ayağa kalkar, diğer oyunculardan özür dileyerek salondan çıkar.
Gelen telgrafta bazı Kürt aşiretlerinin isyan girişiminde bulundukları haber verilmektedir.
Birkaç gün sonra Fethi Okyar başbakanlık görevinden affedilmiş, yerine İsmet İnönü getirilmiştir.
***
Yukarıdaki hikâyeyi bize, tabii ki Hava Kuvvetleri Komutanı’nın Aktütün baskını sırasında golf oynamaya devam ettiğine ilişkin iddialar hatırlattı.

Bu iddiaya karşı hem komutanın hem de Genelkurmay’ın bazı açıklamaları oldu. İnsanlar bu açıklamaları inandırıcı bulabilir ya da bulmayabilir.

Bir de tabii denebilir ki, bugünkü iletişim imkânlarıyla, başkentte karargâhta bulunmaksızın en ince operasyonlar bile yönetilebiliyor.
Olabilir.
Ama doğru olan şudur ki, insanlar, yapılan iş ne olursa olsun, “komutan” konumundaki kişiyi fiziki olarak da işin başında görmek ister.
İletişim imkânlarının oldukça sınırlı olduğu dönemlerde, gecenin olmadık bir saatinde önemli bir haber düştüğünde gazeteye gelmeyen yazı işleri yöneticisi büyük otorite kaybına uğrardı. Hatta gazeteciler, mesleki hınzırlıklarıyla o yöneticiye “gidici” muamelesi yapmaya başlardı.
***

Atatürk, Okyar ve İnönü’nün briç olayı, ancak uzun yıllar geçtikten sonra, bazı hatıraların yayınlanması üzerine öğrenildi. Bugün ise öyle bir imkânlar dünyasındayız ki, golf olayından birkaç gün içinde herkesin haberi olabiliyor.

Bir noktaya daha işaret etmeliyiz: Gelişmiş demokratik bir ülkede, kamuoyunun bu kadar hassas olduğu bir dönemde, böyle bir iddia üzerine bir yetkili muhabirleri davet eder, ne olup bittiğini kameralar önünde dakikası dakikasına anlatarak açıklardı.

Gelişmiş demokrasilerde açıklamayı yapan kişinin asker mi yoksa sivil mi olduğu üzerinde durulmaz.

Böylesine haberlerin “kurumsal yıpratma” aracı olarak kullanılmaması için şu ana kadar “bulunmuş en doğru yöntem de budur, yani kamuoyuna çok net açıklama yapmak, şeffaf olmaktan korkmamak.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...