Salı, 12 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Japon mucizesinin 8,9 şiddetinde sınanması!


6 Ağustos 1945’de Hiroşoma…

Üç gün sonra da yani 9 Ağustos 1945’de Nagazaki’ye atom bombası atıldı. Amaç İkinci Dünya Savaşının sona erdirilmesiydi…

Binlerce insan hayatını kaybetti ve Japonya’nın, Amerika tarafından atılan atom bombalarıyla tuşa getirildiği düşnüldü.

Hayır, öyle olmadı… Tam aksi oldu…

Herkesin bir daha ayağa kalkamayacak, çöküntü içinde debelenip kalacağını sandığı Japonya özverili halkı tarihinden gelen direnme ruhuyla ayağa kalkmasını bildi. Yaralarını sardı ve teknoloji devi olmayı başardı.

Onursuzluğu ve şerefsizliği; yenilgiyi ve hakareti ölüme yeğleyen bir büyük ulusun ülkesi Japonya!

O onurlu ulus hiç durmadan çalıştı!

Önce bulundukları coğrafyanın ekonomisinde söz sahibi oldular, sonra da dünya pazarlarına en yetkin markalarla girerek Amerika teknolojisini nefessiz bıraktılar. Dünya ülkelerinin elektronik ve otomotiv tüketim tercihinde en güvenilir ülkesi olarak baş sırada yerlerini adlılar. Amerika gibi bir dünya devinden atom bombalarının intikamı böyle alınırdı ve bunu başardılar, Amerika sanayine inanılmaz korku panikleri yaşattılar.

Bir başka önemli sorunları daha vardı Japonların. Ülkelerinin her saat deprem riskiyle karşı karşıya kalma gerçeğiydi bu. İmar ve inşaat sektöründe var güçleriyle çalıştılar. Deprem riskiyle yaşamanın tek yolu depreme karşı dayanıklı konutlar yapmaktı. Hem bu konut sanayini geliştirdiler, hem de milyonlarca insanlarını depreme karşı eğitip bilinçlendirdiler.

Geçtiğimiz gün yani 10 Mart 2011 tarihindeki 8,9 şiddetindeki depremin okyanus içinde meydana gelmesi büyük ve korkunç tsunamiyi yarattı. Tsunami Japonca bir sözcük… Ve anlamı liman dalgası demek… Bu kez çekik gözlü dostlarımızın sandığı gibi liman dalgası değildi köşeye sıkıştıran, 8,9 şiddetindeki deniz depremiydi! Ve dev dalgalı stunamiydi!..

Japon halkı şimdi ağır yaralı… Dev markalarını dünya pazarlarında yarıştıran üretim alanları dalgalar altına kaldı. Ekonomik kaybı inanılmaz boyutta. Ancak Japonlar bu doğal felaketin de üstesinden geleceklerdir. Çünkü bilim ve teknolojideki üstün gelişmiş yanlarını asla gelenek ve göreneklerinden soyut tutmadılar. Ananelerine saygıyla bağlı kaldılar. Ve işte o ruh, tıpkı 1945 yılındaki iki atom bombasının ülkelerini yerle bir ettiği sıradaki gibi direniş ruhuna dönüşecek. Ve asla diz çökmeyecekler! Tam tersi, bundan sonra 8,9’luk şiddetindeki depremlerle, tsunmailerle nasıl yaşanacağının çözümlerini arayacaklar.

Yürekten inanıyorum… Dünya bir kez daha Samurayların kaderlerine boyun eğmeyeceğini görecek!

Japon halkını bu büyük acının içinde Türkiye yalnız bırakmamalı. Acılarını paylaşıyoruz.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...