Çarşamba, 20 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

İlköğretim okullarında değişimlere hazır olun…


Yunus Emre der ki:

“Çeşmelerden bardağın

Doldurmadan kor isen

Bin yıl daha beklesen

Kendi dolası değil”Milli Eğitim Bakanlığı ve UNİCEF işbirliğinde tasarlanan ve uygulamaya konulmaya hazırlanan İKS (İlköğretim Kurumları Standardı) bütün ülkede olduğu gibi Antalya’da da okul idarecilerine,rehberlere tanıtılmaya başlandı.

Üç günlük yoğun sunumlu tanıtımlarda görev alanlara okul aktörleri tanıtılıyor.

Okul idaresi, öğretmen, çocuk ve veli tabanlı projede okulların işleyişlerindeki engellerin veya işlerliklerinin daha etkinleştirilmesi için ayrı anket çalışmalarına katkı sağlayacak ve böylece eğitimdeki gelişime hız kazandırılması amaçlanacak.

Elektronik ortamda öğretmen okulla ilgili yönetimsel değerleri, çocuk aldığı eğitime yönelik izlenimlerini, veliler de çocuklarının eğitimdeki ilerlemesini okul eğitimindeki çabaların yeterliliği veya yetersizliğiyle gözleyerek düşüncelerini sistemde oluşturulan modülere girecekler. Ortaya çıkan algı verileri de ilköğretim okullarındaki standardın yükseltilmesi için raporlardaki duruma göre uzmanların çalışmasına sunulacak.

Gerek öğretmen ve veli gerekse çocuk olarak adlandırılan öğrencinin objektif değerlendirmelerinde gizlilik esas tutulacak.

Her yıl en az altı kez yapılacak okul değerlendirmelerinde öğrenci ve veli gözlem anketleri için sorular okul idaresince ve öğretmen tarafından değil sistemin kendi iç devinimiyle hazırlanacak.

Öğrenciler bilgi girişlerinde öğretmen rehberliğinde okul ve vatandaşlık numaralarını, veliler de çocuklarının ve kendi vatandaşlık numaralarını yazarak sisteme ulaşacaklar.

Çalışmalarda aile içi ve okul özel sorunlarında demokratik tavra dikkat edilecek.

Eğitim uzmanları; UNİCEF’İN, Dünya Çocuk Yasalarını temel alarak organize ettiği çalışmalarda elde edilecek verilerden ilköğretim okullarındaki iyileştirme çabalarına ivme kazandıracağı ve böylece kendini kontrol edebilen mekanizmanın yapılanabileceğini söylüyorlar.

Mart ve Nisan ayları arasında başlanacak çalışmaların sonuçları ilerleyen zaman içinde okulların raporlarına nasıl yansıyacağı okul yönetimlerini, öğretmenleri, velileri tarafından şimdiden merak ediliyor.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...