Pazar, 8 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Kıvılcım


Son günlerde yaşadıklarımıza dikkat edin lütfen. Seçim zamanı yaklaştıkça siyasi söylemlerde 180 derecelik dönüşler başladı. Dün söylenmekten çekinilenler, bugün söylenmeye başlandı.Peki, böyle bir yaklaşım ve tavır etik midir?Elbette ki değil. Ancak işin içinde politika olunca her şeyin mubah görülmesi düzgün bir düzen özlemi çeken herkesi olağanüstü rahatsız ediyor.Siyasi kimliklerin unuttukları ya da işlerine geldikleri için olmalı ki, eski bir hastalıkta direndiklerini gözlüyoruz. Nedir bu eski hastalık? Seçmeni saf olarak görmek, koyun gibi güdüleceğini düşünmek, dünü unuttuğunu sanmak…Dün asla unutulmaz. Güncelliğini yitirir fakat unutulmaz.Gündemden düşebilir ama bir gün mutlak sorumsuz siyaset yapanların önüne çıkar.Hani bazen deriz ya:“Kıvılcım çaktı!”İşte o çakan kıvılcımlar, sosyal uyuşmazlıkların biriktirdikleri bir anda her şeyi tutuşturur.Alevlenen hayatın içinden kargaşa çıkar…“Siz öyle sanın!” Diyenler yanılırlar.Tunus’ta halkı yirmi üç yıl sürüm sürüm süründürenler de öyle sanıyorlardı.Bir seyyar satıcının bıçak kemiğe dayandığında hayatını ortaya koyduğu eylem Tunus’ta çakılan kıvılcım olmadı mı?Kendileri gibi düşünmeyenleri düzmece senaryolarla tutuklatıp, zindanlara atanlar, zulüm hane yaratanlar, çakan kıvılcımda tutuşan halkın öfkesinin altında kalmadılar mı? Halk affetmedi!Derler ki:

“Tarih tekerrürden ibarettir.”Gerçekten de bu saptama çok doğrudur. Ancak aymazlığı bir koşullandırmışlık olarak yaşayanlar:

“Tarihten ders alınsa tekerrür eder miydi?”Sözünü de akıl defterlerine yazmalıdırlar.Küreselleşen dünyamızda Tunus halkının isyanı bütün dünyadaki yönetenler için bir uyarı fişeğidir! O fişek akılların karanlığına ışık olmalıdır.Diyeceğim o ki; etten duvarlarla korunanların ve makamlarına sımsıkı yapışanların; icraatlarına bir göz atıp, akıllarını başlarına devşirmenin zamanıdır… Kıvılcımlara dikkat!

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...