Çarşamba, 20 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Tehlikeli sulara yelken açmak


Yeni bir yılın ilk günlerinde geçmişin muhasebesini yaparken en inciten gerçeğin aldatılmışlık olduğunu anlıyoruz.Aldatmak ne kadar çirkin bir eylemse, aldanmak da bir o kadar zayıflık ve saflıktır.Saflığın ileri boyutunu en yürekli biçimde seslendiren rahmetli Aziz Nesin’di.

“Aptallık” Dediği o olguyu yaşamasaydık; bugün daha az can veren, daha az acı çeken bir ulus olurduk.Kaç gündür, enflasyon değerlerinin sıfırlandığını söyleyenlere karşı vatandaşlarımız uzatılan mikrofonlara tepki göstererek konuşuyor. Bu durum muhataplarını ırgalamasa da, hayatlarını sadece emekleriyle kazanan milyonlarca insanımızı ciddi biçimde üzülüyor.Yalanla yaşanamaz!Yalan temeli olmayan çürük bir bina gibidir. Çöktüğünde her kes altına kalır.Emeğiyle geçinen insanların tek isteği ulusal bütçeden ayrılacak payın hakça paylaştırılmasıdır.Çalışan bir insanın aldığı maaşla veya yevmiyeyle çarşı ve pazardaki hesap birbirini tutmuyorsa demek ki işin içinde hile vardır.Kul hakkı söylemiyle yatıp kalkanlar emeğe saygı göstermedikleri zaman, iç huzur etkilenir, çalışma barışı yok olur, üretimi hayati biçimde etkileyecek eylemler oluşur.Kendi yaşam ölçüleri halkın hayat standartlarının çok üstünde olan liderlere ve yöneticilere toplumun emekçi kesimlerinden şüpheyle bakılır. Şüpheyi yapılayan etken güç de güven duymamaktır. Güven duyulmayan, şüpheyle bakılan yönetimlerin son varış noktası da acı sondur.Artık halk ulusal para biriminin ya da altının borsadaki fiyatına bakmıyor. Halk gelişmişliğe filesini kazancıyla nasıl dolduracağına bakıyor. Hesabını kitabını etiketlerdeki fiyatlarla ve maaşındaki tutarla karşılaştırarak yapıyor.Siz ne kadar;

“Enflasyon şu kadar düştü, ekonomide bu oranda büyüme var.”Derseniz deyin, halkın şaşmaz ölçüsü, dolan filesinin toplam tutarıdır.Rızkın tehlikeli sularına yalanın yelkenlisiyle açılanlar, gerçeklerin ötesine düşme huyundan ve üçkâğıtçı tavırlarından vazgeçmelidirler.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...