Salı, 19 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Önce insan olmak..


Yaşanılanlar öğretiyor k;i tüm değerlerin başında gelecek en önemli özellik önce insan olmaktan geçiyor.

Adınızın önünde;Cumhurbaşkanı, Başbakan, Milletvekili, Prof.,Dr., Doç. Öğretmen unvanları gelse bile; gerçek anlamda mütevazi(alçak gönüllü),hoşgörü meziyetiniz yoksa bunların hiç birisi bir işe yaramaz ve bu tüm unvanlar silik birer etiket olmaktan öteye geçmez.

İnsanın taşıdığı egosu toplumsal yaşamda tavır ve davranışlarını biçimleyemiyorsa, bir jilete dönüşüp sahip olduğu tüm değerleri bir çırpıda kesip, doğrar. Geriye kalan ise; itici, sevimsiz, kendini beğenmiş bir insan tipi, bir ucube görüntü olur.

Sokaktaki insanı küçümseyenler; hastalıklı, arızalı insanlardır. Diyalog kuramazlığın biçaresizidir. Pratikteki eksikliklerinin, iletişimsizliğinin suçunu üzerinden atmaya çalışan zavallıdır.

Siz hiç bütün gücüyle çalışıp çabalayan, kılı kırk yaran bir çiftçinin tüm kimyasal analizlerinin olumlu olduğu bir toprağa ektiklerinin yüzünün kara çıkardığını gördünüz mü? Böyle bir emek sahibinin ektiği ürünün sonucu berekettir.

Bugün sokaktaki insanı çağdaş yaşam biçimini etkilediği kararları yüzünden yerden yere vuranlar, yukarıdaki örneğimin altını bir kez daha ve çizerek okumalıdırlar.

Lamı cimi yok! Önce insan olmadan güzelin sonucunu alacağım diyenler yanılırlar. Hayatın her evresinde yenilgiyle karşılaşmaktan kurtulamazlar. Örneklerini her gün hayatın aynasında seyrediyoruz. Dikkatli baktığımızda bazen bu görüntü içinde kendimizin olduğunu da görebiliyoruz.

Bana bu yazıyı yazdıran iki gerçek oldu. Birisi son günlerde edindiğim gözlemlerim… İkincisi de yağmur yüklü bulutların kuşattığı bir cumartesi sabahı çayımı yudumlarken kulak kesildiğim o güzel türkü.

Hani derler ya:

“Türküler yalan söylemez. Türküler yaşadıklarımızın özetidir.”Diye. Bu sözü diyen ne güzel demiş, ne doğru söylemiş, ne iyi etmiş…

Elazığ’ın Keban İlçesi Nimri Köyünde1909 yılında doğan Aşık Nimri Dede’nin o anlamlı dizlerini sazıyla, sözüyle dile getiren Arif Sağ şöyle diyordu:

İkilik Kinini İçimden Atıp
Özde Ben Bir İnsan Olmaya Geldim
Taht Kuralı Ariflerin Gönlüne
Sözde Ben Bir İnsan Olmaya Geldim
Serimi Meydana Koymaya Geldim

İkilik Kinini İçimden Atıp
Özde Ben Bir İnsan Olmaya Geldim
Taht Kuralı Ariflerin Gönlüne
Sözde Ben Bir İnsan Olmaya Geldim
Serimi Meydana Koymaya Geldim

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...