Cuma, 15 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Av Mevsimi… Sıra dışı bir film…


Fahriye Abla, Muhsin Bey, Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, Gölge Oyunu, Eşkıya, Gönül Yarası gibi filmlerin yönetmeni; Tosunpaşa, Sultan, Çiçek Abbas, Davaro, Banker Bilo gibi filmlerin senaristi, usta yönetmen Yavuz Turgul’un merakla beklenen filmi Av Mevsimi sinemalarda gösterime girdi.

Üç polisin zor bir cinayeti çözmek için üstlenildiği filmin öyküsü ve oyuncularının ortaya koyduğu performans sıra dışıydı…

Cem Yılmaz, “Deli Polis İdris” tiplemesiyle; usta sinema ve tiyatro oyuncuları Şener Şen ile Çetin Tekindor’un arasından sıyrılan başarılı rolüyle beleklerde yer ediyor.

Komik filmlerine ve gösterimlerine alışık olduğumuz Cem Yılmaz; nasıl dram oynanacağını, başarılı bir öykü ve yönetmenin yetkinliğini de yanına alarak ortaya koyuyor.

Film için sıra dışı dedim… Gerçekten de öyle… Yavuz Turgul öylesine bir hikâye ile yola çıkmış ki; adeta Türkiye’nin şu sıra içinde yaşadığımız yüreğinin röntgenini çekmiş.

Geçen gün dostlarla, Yılmaz Güney sinemasından söz ettiğimizde:

“O artık aşıldı.”Diyen arkadaşa dudak bükmüştüm. Ama Av Mevsimini izledikten sonra Yılmaz Güney’in sinemamızdaki devriminin çok ama çok ilerilere yetkin yönetmen, oyuncu, yetkin teknik kadroyla çekildiğini fark ettim.

Hızla yaşlanan Şener Şen’in polis amiri tiplemesi, Çetin Tekindor’un; o her zaman şaşırtan ve büyüleyen oyunculuğuna, Cem Yılmaz alkışlanacak kara mizah ve bir dram klasiği olacak oyununu sergilemiş. Hele bir emekçi polis şefinin emekliye ayrılacağı törende Cem Yılmaz2ın söylediği “Hayde!” türküsüyle keyiflenip, sarsılacaksınız

Filmin finali öylesine ustaca kurgulanmıştı ki son sahnelerde hep Prof. Dr. Mehmet Haberal’ı anımsadım. Onlarca böbrek nakli yapmış bir namuslu bilim ve tıp adamı sanki gelip filmin son sahnelerinde perdenin bir köşesine kurulup kaldı.

Hani geçenlerde Uğur Dündar’ın haberci arkadaşlarının yollardan çevirip adını sordukları ve yurttaşlarımızdan doğru düzgün yanıt alamadıkları haberi anımsadım.

Filmi izleyin… Final sahnesine geldiğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız…

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...