Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Işığını kaybeden deniz feneri

Takvim yaprağındaki tarih 2008 yılının16 Eylül’ünü gösteriyor.
Ve akşam.
Komşu evlerden gelen yemek kokuları iftar saatinin yaklaştığını gösteriyor.
Kendi kedime söz veriyorum.
-Bu akşam tv kanallarında gezinip duracağım.Gençlerin deyimi ile sörf yapacağım.
Saat 19.00
Star Haber’de Uğur Dündar var.Onunla büyük Van Depreminde havaalanında ayak üstü söyleşmiş,yapılan deprem konutlarının yöre insanının yaşam biçimine uygun olmadığını,hayvancılıkla uğraşan bu insanların hayvanlarını balkonlarda mı tutacaklarını anlatmıştım.Ertesi gün akşam haberlerine anlattığım sorunu dile getirerek girmişti Sayın Dündar.
Şimdi de Deniz Feneri bu akşam Dündar’ın flaş haberi..Ve ekrandaki alt yazıda Sadettin Tantan’ın haber saatinin konuğu olacağı duyurusu geçiyor.
Deniz Feneri haberinin öncesini,gelişimini ve son noktasını görebiliyor,İslamcı kesimin bu büyük yarayla siyasi arenada daha ne kadar soluk alacağını merak ediyoruz.
Yaşar Nuri Öztürk’ün Allah İle Aldatmak kitabı bu son olup bitenle adeta klasikleşeceğe benziyor.
Elim uzaktan kumandanın 3.kanalını açan tuşuna değiyor.İnanın gayri ihtiyari.Bir belgesel yayınlanıyor.Adı da Anadolu Çiçekleri.Bolu dağlarının eteklerinde göğerip çiçeklenmiş yüzlerce tür çiçek anlatılıyor.Çuha çiçeğine yaklaşan kamera müthiş bir renk cümbüşünü ekrana getiriyor.
Star Habere dönüyorum saniyeler içinde.Bir zamanların efsane polis amiri Sadettin Tantan var Uğur Dündar’ın karşısında.Ülkemizde bir soygun düzeni olduğunu ve bu düzenin uzun ömürlü olması için yasalar çıkarıldığını anlatıyor.Özetle var olan sömürünün zemininin siyasiler tarafından hazırlandığını ve bu karmaşık yapının da dış ülkeler tarafından akıllıca kullanıldığını söylüyor.
Kanal D’ye geçiyorum.Yine Deniz Feneri haberi bu kez iddialardan usul usul arındırılarak somut kanıtlarla anlatılıyor.Tüyü bitmemiş yetim hakkının nasıl hortumladıkları Alman yargıçların açıklamalarının ışığında anlatılıyor.
Bir başka tv kanalına geçiyorum.Cine 5 de de haberler devam ediyor.Ancak Deniz Feneri’ne hiç değinilmiyor.Marmara Üniversitesi’nin eğitim yılına açılışının davetlileri arasında bulunan Başbakan’ın duygusal anlar yaşadığının haberini veriyor.Çünkü Başbakan bu üniversitenin mezunu.
Anadolu Çiçekleri belgeseline geri dönüyorum.Laleler var ekranda.Ters laleler.Boyunları bükük laleler.Dik bir bayırı boydan boya bezeyen binlerce çiçek geliyor görüntüye.Gurbetçileri düşünüyorum.İslamcı holdingler tarafından Allah ile aldatılan,rızklarını yaban elinde arayan gurbetçileri.Şimdi nasıl üzülmüşlerdir diye geçiriyorum aklımdan.Oysa onların her kuruşu,lirası ana sütü gibi helal ve mübarek.Ama ne yazık ki şerefsiz bir sömürü çarkına takılmaktan kurtulamamışlar.Ama ilahi adaletin bir ilmik gibi din tacirlerinin boğazına geçeceğini,Alman yargıçların da sırası geldiğinde Türk yargıçların da bunun hesabını soracağına yürekten inanıyorum.
Bir başka kanala TRT nin ikinci kanalına geçiyorum.Medeniyetler Buluşması toplantısında ,iftar yemeğinde Başbakan konuşuyor.Hem de ne kadar güzel hazırlanmış bir konuşma.Afrasız,tafrasız..Duru dupduru bir Türkçe ile..Bir kaç gün önceki öfkeli hali yok.
Yahya Kemal’in Zil,Şal ve Gül şiirini okuyarak başlıyor konuşmasına:
“Hiçbir çıkar Medeniyetler olgusunun üzerinde olamaz.” diyor.
Yeniden belgesele dönüyorum.Anadolu’nun uçsuz bucaksız bereketli topraklarında gezinen kamera bin bir rengi ekrana taşımaya devam ederek gözlerimize bayram yaptırıyor.
-Ah diyorum.Bu güzel çiçek görüntüleri ve de Başbakan’ın çok güzel okuduğu Zil,Şal ve Gül şiiri olsaydı yalnızca bu akşam televizyonlarda...Oysa, Deniz Feneri’nin kara kap kara gölgesi Anadolu’nun rengarenk çiçeklerinin ve Yahya Kemal’in harikulade şiirinin üzerine bir çuval çirkinliğinde düşüyor.
Akşam geceye dönüşürken yüreğimde ince bir hüzünle buluşuyor.Anlıyorum ki bu sezi ülkemdeki yeni sıkıntıların habercisi .

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...