Çarşamba, 20 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

“Yüreğine Sor” filmini izlemiş miydiniz?

Bayramın ikinci günü akşamı televizyon kanallarından birinde ailece güzel bir film yakaladık.

Yönetmen Yusuf Kuruçenli’nin yazıp yönettiği Yüreğine Sor filmi, Karadeniz’in muhteşem doğal ortamında, başarılı oyuncularla çekilmiş, 19.Yüzyıl Türkiye’sini anlatıyordu.

Dinlerini, Osmanlı’nın vergilerinden, ikinci sınıf vatandaş olmaktan kurtulmak için saklayan Karadeniz azınlık uşaklarının dramının akıcı bir sinema diliyle, sonu acıyla biten bir sevda öyküsü kurgusunda anlatıldığı filmde; ilginç ve bir o kadar çarpıcı mesajlar vardı.

Müslüman ve Hıristiyan inançlara sahip, ancak aynı üretim ilişkilerini paylaşan insanlar mutludurlar. Ne var ki, Hıristiyan gençler büyükleri kadar sabırlı değildir. Osmanlı’nın duraklama döneminden sonra, gerileme dönemine doğru yuvarlanışının farkındadırlar. Batılı antlaşmaların dayatmalarından da istifade ederek inanç kimliklerini açıklama arzusu her gün biraz daha dayanılmaz boyuta ulaşmıştır.

Müslüman gençlerin Hıristiyan gençlerle evlenmesi yasaktır.

Fakat gönül ferman dinlemez. Müslüman Esma, dini kimliğinin Hıristiyan olduğunu bilmediği Mustafa’ya sevdalıdır.

Osmanlı valisi sıkça İmam ve Papaz önderliğinde bir araya getirdiği halka ayrılığın gayrlılığın Osmanlıya zarar vereceğini anlatmaktadır.

Zaman akıp geçerken Esma ve Mustafa evliliğin zora girdiğini fark ederler. Kararları, kaçmaktır…

Daha öncede böyle bir sevda öyküsü yaşanmış ve iki farklı inancın sahibi gençler kavuşamayacaklarını bildikleri için kendilerini yakarak canlarına kıymışlardır. Bu söylenceleri de öğrenen Esma ve Mustafa her şeye rağmen kaçış için kararlıdırlar.

Muhteşem Karadeniz’in Rize özelindeki çekimleriyle bir görsel şölene dönüşen filmi izlerken Karadeniz insanının sevecen yüreğiyle de tanışık oluyorsunuz.

Üretim ilişkileri… Türküler… Horonlar… Bulutların yaylalardaki dansı, usta Alman yönetmen tarafından kusursuz biçimde görüntülenmişti.

Bilindiği gibi İstanbul’un fethinden sonra azınlıklara inançlarından dolayı vergi alınmış, Müslümanlar bu verginin dışında tutulmuştu. Amaç vergilerin yükünden kurtulmak isteyen gayri Müslimlerin dinlerini değiştirmeye yöneltmek ve gizli bir baskıyı uygulamaktı.

Ancak bu filmi izledikten sonra hiçbir düşüncenin ve inancın baskı altında tutulmayacağını bir kez daha anlıyorsunuz.

Olur ya, internet ortamına bu filmi bulursanız izleyin derim… Özellikle ülke yönetimimizde söz sahibi olanların bu filmi mutlaka izlemeleri gerek.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...