Cumartesi, 23 Kasım 2019

Öyle bir (delip) geçer zaman ki…


Sosyolog Coşkun Irmak’ın kendi yazdığı öyküsünden senaryolaştırdığı Öyle Bir Geçer Zaman ki televizyon dizisi, tıpkı Çemberimde Gül Oya dizisi gibi izlenme rekorlarını altüst etmeye devam ediyor.68 Kuşağından kesitlerin de sunulduğu öyküde, Ali Kaptanın deniz seferleri arasında yosunlaşmaya yüz tutmuş aile bağlarının, Carolin’e âşık olmasıyla çözülmeye başlama sürecinin dramı özverili oyuncularla seyirlik bir drama dönüştürülmüş.1967 yıllarının İstanbul’u, dizi film için kurulan platolarda titizlikle aslına uygun yansıtılırken sağ ve sol gençlik çatışmalarına da yer verilerek dizinin izlenirliğine süreklilik katılmış.Küçük Osman’ın gözünden anlatılan öyküdeki aile dramı, dönemin siyasal çalkantıları içinde başarıyla yoğrularak anlatılıyor.Sevdiği eşinin aileden kopup gitmemesi için direnen ve sonunda Cemile:

“Ben bir hata yaptım.”Diye sayıklayacak kadar yanlışa düşmesine neden olur.

Carolin’i bıçaklamasına yol açan bunalım gelgitlerinde ise tutukevine düşer. O içeride, aile bireyleri dışarıda sonu gelmez gibi görünen kavgalarla boğuşmaya başlarlar.Dört evladın en küçüğü olan Osman dizinin lokomotif oyuncularından biri… Sevimliliği, Hayat Güzeldir adlı yabancı filmindeki o küçük ve tatlı çocuk oyuncuyu anımsatacak kadar başarılı oyunuyla Osman ekrana geldiğinde, seyirci artık seyrin doruk noktasındadır.“Tam bağımsız Türkiye!”

“Kahrolsun Amerika ve onun yerli işbirlikçileri!”Sloganı atan sol ve devrimci gençlikle:

“Komünistler Moskova’ya!”

“Kahrolsun Rus uşakları!” Sloganı atan milliyetçi sağ gençlikle kutuplaşmalar giderek keskinleşmiş, üniversitelerde boykotlar, sokak aralarında kavgalar, Amerika 6.Filosu’nun askerleri eğlenmek için çıktıkları bar ve pavyonların önünde dövülmeye, üzerlerine yağlı boya boca edilmeye başlanmıştır.Dizideki Erkin Koray imzalı çıngıl (film müziği), çekilen sahnelerdeki eski İstanbul görüntüleri, oyuncu ve figüranların kostümleri en ince ayrıntılarına kadar her sahnede düşünülmüş.

Öğrenci gençliği eylemleri sırasında bir tarafta devrimci gençlik diğer tarafta ülkücü gençlik yer almış. Her bölümün dikkatlice izlediğim dizide; Amerika, Rusya, devrimciler, ülkücüler var ama ne hikmetse Milli Görüşçüler yok. Dizinin başrol oyuncusu Ali Kaptanın deniz feneriyle arasanız bile bir tekine rastlayamıyorsunuz…Devrimci ve ülkücüyü karşı karşıya getiren karanlık iç ve dış güçler Milli Görüşçüleri kim bilir hangi alternatif plan için; eylemlerin ve işkenceci zulüm ceza evlerinin dışında tutmayı, gizlemeyi başarmış. 12 Eylül darbesi ve sonuçları bu düşüncelerimizin somut kanıtlarıdır.Doğrudur… Onlar ne 68 kuşağı hareketleri içinde vardı ne de 78 kuşağı hareketleri içinde. Sadece Milli Türk Talebe Birliği çatısı altında Akıncılar olarak vardılar ve hangi grup güçlüyse onların yanında yer tutuyorlardı.

Onun içindir ki; rahmetli Bülent Ecevit, Milli Görüşçüler Erbakan liderliğinde iktidar mücadelesi verir iken yaptığı zikzaklar sonunda “Bukalemun” sözcüğünü siyasi tarihimizin unutulmazları arasına yazdırmıştı. Ne garip değil mi?Hani zamanınız olursa; önce bir 1967 Türkiye özgeçmişine göz atın, sonra da diziyi izleyin diyeceğim. Çünkü bu hayli emek verilen dizi ön araştırmasız izlenirse, gözden kaçırılacak çok önemli ayrıntılar olacağını düşünüyorum.Bakınız, Erkin baba (Koray) haklı olarak övdüğüm diziye adını veren şarkısında neler söylemiş. İşte o şarkının sözleri:ÖYLE BİR GEÇER ZAMAN Kİ


Öyle bir geçer zaman ki dediğim aynı ile vaki
Birden dursun istersin seneler olunca mazi
Öyle bir geçer zaman ki
Günlere bakarsın katı katı üzerine çekersin perde
Yoldan geçenler var da her akşam gelenler nerde
Kara yazı yazıldı sanma insanın da kaderi böyle
Öyle bir geçer zamanki dediğim aynı ile vaki
Öyle bir geçer zaman ki
Bir cevap buldun mu sorulara yiğitlik de var yine serde
Nasıl gaddar seneler geçiyor durduğu yerde
Sana kara yazıldı sanma insanın da kaderi böyle
Öyle bir geçer zamanki dediğim aynı ile vaki
Öyle bir geçer zaman ki
O nedir seni kızdıran memnun edeceği yerde
Bak bir garip diyor ki nerede o yârim nerde?
Anılara kapılıp kanma dünyanın da düzeni böyle
Öyle bir geçer zamanki dediğim aynı ile vaki
Öyle bir geçer zaman ki

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...