Çarşamba, 16 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Hafif raylı sistem ve gözden kaçırdıklarım…(2)


Hafif raylı sistemle ilgili gözlemlerimi yazıya dönüştürünce; birçok yorum ve hiç de azımsanmayacak kadar telefon aldım.

Elnur Vatan, Melek Aydoğdu, Erdem Arsunan’a yorumları için teşekkür ederim.

Sayın Elnur Vatan haklı:

—Yazarken objektif olmalı ve somut gerçekleri de göz ardı etmeden dillendirmeli.

Bende öyle yaptım…

Arada bir Çallı-Sigorta arası tramvayda gözlem yaptım, görevlilerle, birlikte yolculuk yaptığım vatandaşlarımızla söyleştim ve onların özetini duygularımı da katarak yazıya dönüştürdüm.

Ancak yorumlar sonrası, yazdıklarımın eksik olacağını düşünerek, hafif raylı sistemde çalışan görevlilerle bir kez daha dostane görüşmeler yapmanın uygun olacağını düşündüm.

Sistemde sorunlar yaşandığını; kart ve biletlerin okunmadığını söylediler. Bunun içinde vatandaşı yolundan alıkoymak yerine; kart ve biletlerini bir sonraki durakta okutmaları için izlediklerini ve durumdan tramvay sürücüsü vatmanı mutlaka haberdar ettiklerini söylediler.

Yani bu eksiklikler için, vatandaşın vicdani sorumluluğunu yerine getirip; kart ve bilet okuyucusu sistemindeki arızaları suiistimal etmemelerini, bir sonraki durakta hizmet bedelini bilet ya da kartlarını okutarak sunmalarının önemini vurguluyorlardı. Çok haklıydılar!

Sistemde arada bir yaşanan bu sorun dışında, durak güvenliğinde çalışanlarla ilgili önemli bir sorunun daha olduğunu öğrendim.

“Yaklaşık elli gündür maaş alamadık. Ancak asala bu sıkıntımızı işimize yansıtmadık Bu konuda da yazarak, işverenimize mesaj iletir misiniz?”Ricasında bulundular.

Hazır hafif raylı sisteme çevirmişken objektifimizi; görüntüdeki olumsuzlukların da giderilmesini, çalışanların mağduriyetlerinin önlenmesini diliyorum.

Lütfen çalışanlarınızın maaşlarını geciktirmeyiniz. Her geciken gün, onların çalışma azmine vurulmuş acıtan ve kıran bir sekte olur. Maaş götürdükleri çoluk- çocuklarını, sorumlu oldukları hayatlarını asla göz ardı etmeyiniz. Ödeme sıkıntısı yaşandığı anlarda avans mekanizmasının devreye sokulabileceğini de unutmayınız.

İnanın onlar görevlerini özveriyle yapıyorlar. Sıcakta minik korunaklarında kavrulup, yağmurda ıslanıyorlar. Ama biri olsun; tek bir vatandaşa; saygısız, nezaketsiz davranmıyor. Görevlerini yaparlarken, sisteme alışmaya çalışan vatandaşlara rehber olmak için de sabırla çaba sarf ediyorlar. Zaten bu çırpınışlarını her duraktaki kamera kayıtlarından görüyorsunuz.

Tek istedikleri emeklerinin karşılığının zamanında verilmesi… Bulundukları yerde sıcak ve soğuktan muhafaza oldukları alanın bir kez daha yöneticilerin gözden geçirip, iyileştirmesi… Unutmadan… Hafif raylı sistemin Emniyet durağındaki kulübesinde hala bilet görevlisi yok… Oysa orda konuşlandırılacak bir görevli, var olan iş potansiyeli eleştirilerinin giderilmesinde yarar sağlayacaktır.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Akaydın’la ilgili okur serzenişe gelince…

Elinizi vicdanınıza koyun… Akaydın gibi çağdaş ve güven veren biri; sevilmez, sayılmaz mı? Elbette ki; eksiklikleri, yanlışları olursa saptayıp, köşemizde eleştireceğiz. Eleştireceğiz ki; gözden kaçırdıklarını görsün, eksikleri varsa tamamlasın, ekibinde kopan halkaları yenilesin… Benim Akaydın ve ekibinden beklentilerim arasında en önemlisi, güneş enerjisi… Yerel seçimlerde oyumu kullanmamda heyecanlandıran en önemli Mustafa Akaydın Projesiydi… Bu projenin hayata geçirilmesini sabırsızlıkla bekliyorum.

Hafif raylı sistemle ilgili olumlu düşüncelerim arasında geçmişe de yer var... Her kim ki bu projeye emek vermiş ve yüreğini koyarak bugün halkımızın hizmetine sunmuşsa; sağ olup, var olsunlar. Onlara da minnettarız… Ne demişler: “Yiğidi öldür ama hakkını yeme!”

Hafif raylı sistemin yöneticilerinden personelin gecikmiş maaş ödemeleriyle ilgili

“Geciken maaşların ödenmesine başlanmıştır.” Güzel haberini sabırsızlıkla bekliyorum.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-07-07

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...