Cumartesi, 7 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Sinema hayattır


Sinema hayattır derken, hayatın ta kendisinin sinema olduğunu da düşündürmek istedim.

Ülkemiz insanının en çok sevdiği sanat dalının sinema olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Büyük kentlerin kültürel etkinliklerinin uzağında yaşayan insanlarımıza sosyal elini ilk uzatan sinema olmuştur.

Ben yaştakilerin kültürel birikiminin temel taşları kitaplar, dergiler ve sinema olmuştur.

İyi adam olmayı, beyaz perdedeki iyi kahramanları örnek alarak öğrendik.

Ağayı, sömüren kentsoyluyu, genç kızın gazozuna uyku ilacı atan kötüleri de sinemada tanıdık.

Yılmaz Güney’in yolunu açtığı gerçekçi sinema yoluna hızla devam ediyor. Yepyeni ve yetkin, yürekli yönetmenler, bir o kadar cesur ve özverili sanatçılar teslim aldıkları sinema bayrağını ülkemiz sınırlarını da aşarak taşımaya devam ediyorlar.

47. Antalya Uluslararası Altın Portakal Film Festivalinin geçtiğimiz yıllara göre daha etkin ve halkın katılımının yoğun olması için büyük çaba gösteriliyor.

Hepimizin bildiği gibi sinema bir sanat ve dolayısıyla sanat da üst yapı kurumu… Alt yapıda yani ülkenin iç dinamiklerinde olan biten ne varsa gerçek sinemacı çalışmalara olduğu gibi yansır.

Bakalım bu yıl Altın Portakal’da yarışacak filmler arasında Silivri Tutukevi sosyal gerçeğini konu edinen filmler olacak mı?

Sinema elbette eğlendiren, bilgilendiren olmalıdır. Ama özünde kitlelere mesaj vermesi sinema sanatının tarihsel işlevidir.

Davinci Şifresi kitabı dünyada en çok satan kitaplar arasındaydı. Filmi de çekildi. Bakalım sinema sanatçıları Hanefi Avcı’nın son yılların en çok satan kitabı olma özelliğini de alan Haliçteki Simonlar sinemacıların dikkatini çekecek mi?

Bazen sinema gişe gelir kaygısı taşımadan da motor deme cesaretini göstermelidir. Ülkemizdeki değişim göz ardı edilmeden yarı belgesel filmlerle tarihe kayıt olabilmelidir. Yarın tarihin sayfalarında sinema denildiğinde akla gelen sadece Recep İvedik serisi olmamalıdır.

İnanıyorum ki, Türkiye gündemini çok iyi takip eden Antalya halkı bu konuda var olan eksiklikleri; sinema sanatında görev alan yönetmen, senarist, aktör ve

aktrislerle; panellerde, söyleşilerde bu kaygımı dile getirip söyleşmek olanağını yaratacaktır.

Evet… Evet…

Sinema hayatın ta kendisidir.

Sinemayı sakın ıskalamayın…

Antalya Uluslararası 47. Altın Portakal Film Festivalinin sinemamıza gönendiren yeni yüz akı filmleri kazandırmasını diler, karmaşık düşünceler içinde olan halkımızı bir hafta bile olsa mutlandıracak tüm sinema emekçilerini saygıyla selamlarım.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...