Çarşamba, 13 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Livaneli’den ders gibi bir dizi: Anadolu İslam’ı ve Alevilik


Ömer Zülfü Livaneli olağanüstü, dur durak bilmeyen üretkenliğiyle her zaman beni şaşırtan ve bir o kadar hayranlık duyuran saygın sanatçılarımızdan biri olmuştur.

Koltuklarında birden fazla karpuz taşıyan ve hiçbirini düşürüp kırmayan; müzisyen, bestekâr, romancı, senarist, yönetmen, köşe yazarı, diplomat(sanat elçisi)…

Anadolu İslam’ı ve Alevilik araştırma çalışmasını; Amerika’da, Albert Einstein’ın de ders verdiği Princeton Üniversitesi’ndeki konferansta sunduktan sonra, şimdi köşe yazılarını ilgiyle okuduğumuz gazetesinde yazı dizisi olarak okurlarıyla paylaşıyor.

Bu alanda onca yayını ilgiyle okumuştum. Ancak Livaneli’nin su gibi duru anlatımıyla okuyup da unuttuklarımı anımsadığım gibi, hiç rastlamadığım farklı tarihi belgelerle de buluşmanın sevincini yaşadım.

Anadolu dediğimiz büyük uygarlıkların yurdu topraklarda; kopartılan, çiğnenen ve yok edilmeye çalışılan hoşgörünün membası Aleviliği en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen araştırmacıların titizliğiyle ele alırken; her satır arasında; inancın insanlığın barış dili olması gerektiği mesajını da veriyor.

Livaneli yazı dizisinde; kıyımlara; dinler ve mezhepler arasında on yıllarca süren din savaşlarına rağmen; Anadolu bilgeleri; Hacı Bektaş Veli’nin, Mevlana’nın, Nesimi’nin, Ahmet Yesevi’nin inancı, insan sevgisinde kavrayan çabalarının sadece Anadolu’da değil dünyanın dört bir yanında yemyeşil, zümrüt sürgününe nasıl dönüştüğüne de işaret ediyor.

İnsan sevgisi ve barışın özümlendiği inanç biçiminde; ayrılıkların, gayrlılıkların olmayacağını:

“ Hararet nardadır, sacda değildir
Keramet baştadır, tacda değildir
Her ne arar isen kendinde ara
Mekke’de, Kudüs’te, hacda değildir” Diyen Hacı Bektaş’ın dizelerinde örnekleyen yazar, ışığın akıp gittiği aydınlık yola da dikkat çekiyor.

Dilerim okurlarım bu muhteşem yazı dizisini okur. Ve dilerim Livaneli bu çalışmasını kitaba dönüştürerek gazetesi aracılığıyla bir pazar günü eki olarak tümden okurlarına armağan eder.

Alevi inancı üzerindeki tuhaf ve üzen onca lakırdılara karşın Livaneli’nin bu titiz çalışması mükemmel bir yanıt olur diye düşünüyorum.

Anadolu İslam’ı ve Alevilik araştırma yazısı:

“Okullarda Alevilik de ders olsun.” Diye yola çıkanlar için ve hala kafasında soru işareti taşıyanlar için önemli bir kaynak olarak da yerini alacaktır.

Zülfü Livaneli’yi yazısının yayınlanma zamanını da çok iyi seçmesinden dolayı kutluyorum.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...