Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Televizyon kanallarında dizi bombardımanı


Sizde mutlaka okuduğunuz romanın ya da öykünün veya filmin kahramanına özenmişsinizdir.Bazen Yılmaz Güney olmuşsunuzdur; garibanı korumuş, zorbalığa karşı olmuş, köylüyü ezen ağaya efelenmişsinizdir. Bazen de Cüneyt gibi uçan tekme atan avantür film taklitçisi…Bazen okuduğunuz romandaki romantik âşık yerine koymuşsunuzdur kendinizi.

Ama farklı arkadaşlarımız da olmuştur.Erol Taş, Danyal Topatan’ın çizdiği kötü karakterler yerine kendini koyanlarımız hiç mi olmamıştır. Çok!

İyinin, doğrunun veya kötünün, çirkinin yanında olmaktır bunun adı.Farkında mısınız, son yıllardaki yerli televizyon dizileri kasımpatı çiçekleri gibi çoğaldı. Kanallarda, birbirinden yetkin sanatçıların yarıştığı onca dizi filmi… Korkarım ki bundan kelli realite şov dizilerinin pabucu dama atılacak.Türkan( Rahmetli Türkan Saylan’ın yaşamını konu edinen dizi),Öyle Geçer Bir Zaman ki, Küçük sırlar, Fatmagül’ün Suçu Ne? Televizyon dizileri şimdiden; Hanım’ın Çiftliği, Yaprak Dökümü dizileriyle kıyasıya yarışır oldu.Türkan dizisinin daha ilk bölümünde Türkan Saylan’ı Türkan yapan değerlerle tanışmak sarsıcıydı.Yazıştığı arkadaşının; Ankara’dan, İstanbul’a gelip de bir an evvel Türkan’la yüz yüze gelme heyecanına rağmen, O’nun Tıp Fakültesi Hastanesinin tecrit bölümündeki cüzamlı hastalarla ilgili takılıp kalması çok etkileyiciydi. Demek ki Türkan Saylan olmak öyle kolay değilmiş.Dilerim, giderek sertleşen ve sevimsizleşen hayat koşulları içinde sosyal içerikli televizyon dizilerinden izleyiciler olumlu mesajlar alırlar.Bireyselleşmeye doğru hızla yuvarlanan Türkiye’nin insani boyutlu sanatsal çalışmalara yönelmesinin çok gereksinimi olduğunu düşünüyorum.Politikanın sağlayamadığı ılımlı havayı belki toplumsal içerikli sanatsal çabalar sağlar.Özellikle genç kızlarımız… Mutlaka… Ama mutlaka, Türkan adlı televizyon dizisini izlemek için zaman ayırmalılar.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...