Pazar, 8 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Sevgili Sadık Özen’eYaşar Kemal'in;" O güzel insanlar bir gün o güzel atlara binip gittiler."Betimlemesini hiç unutmadım.O güzel insanlar; kınında durmayan kılıç, eğilmeyen ve bükülmeyen onurdular.Bakınız, bizim halkımızın en belirgin özelliği:"Küsmektir"İnsan halkına küser mi?Eli ışıktan kalem tutanlar da; o güzel atlara binip giderlerse, bu ülkenin ve halkın hali nice olur.Ahmet Arif’in:

"Teke tek dövüşte yenilmediler."Dizesini anımsayın.Hem şunu bilmenizi isterim ki sevgili ağabeyim... Bizim safımız belli... Küsme lüksümüz yok!Gidersek de; ayakta ve tek başımıza ve de dövüşerek ama güneşin üstüne indirilmeye çalışan karanlıklarla vuruşa vuruşa gideriz.Havlu atmak yok!Yoksa nice olur bir avuç aydınlık yüzlü insan yetiştiren Anadolu'nun acıyı bal eylemiş, kahpe tuzaklarında bir başına kalmış halkımız?Hani onları düşünmeli...Atatürk’ü... Nazım’ı... Namık Kemal’i... Hangisi:"Allahaısmarladık!" Deyip de çekip gitti.Onlar olmasaydı özgürlük zaferimiz olur muydu?Onlar olmasaydı bir büyük destan yazabilir miydi halkımız!Bizim çekip gitme lüksümüz yok sevgili dost...Gidersek de ayakta ve eyvallahsız, üzerimize güneşin örtüsü serilirse gideriz. Onun adı da bilesiniz ki sonsuzluk...Yorgunuz... Hırpalanmışız... Yaralıyız... Ama yeniden silkeleyeceğiz umutsuzluğu üzerimizden...

Ne yap biliyor musun?At kendini Akdeniz’in kıyılarına... Can Yücel'in; Datça'da, köy kahvesinde konuğu ol...Tavşankanı bir çay içimliğinde Kinidos’ta tarihe çıkartma yap…Memleketim Van'a uzan... Şimdi ıpılıktır Van Gölü... Sodalı sularını kulaçla... Ordan Erzurum yap... Rize’de levrek tavası başında bir, iki tek at...Nazım’dan, Hasan Hüseyin’den, Enver Gökçe'den şiirler oku. Zülfü'ye takıl...Ama Allahaısmarladık deme Sadık ağabey.

Bunun için çok geç olduğunu düşün canım ağabeyim.Bizsiz bu halk denizde misina yutmuş balık olur…Türkülerimizi düşün...Kâhtalı Mıçı'dan bir uzun hava oku Adıyaman kırsalında…Tazelen... Yenilen... Her gün yorgun batıp ama seher vakti pırıldayarak çıkan güneş gibi ol.

Hayat dediğin siyaset... Hayatı ellerinden tutamayanlar kaybedenler olur ki, kaybetmek bizim kültürümüzde ve kitabımızda yazmaz.At umutsuzluk diye bildiğimiz o dağları sırtından!Seni seviyoruz, omuz omuza olduğumuzu bildiğimiz gibi.Anlıyor musun?

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...