Cumartesi, 23 Kasım 2019

Okurundan, yazarını çalmak


Garip ülkeyiz vesselam.

“Türkiye okuyor” kampanyaları başlatır; ama okumaya, okuyana karşı olmak için elimizden

gelen her fenalığı yapmaktan kaçınmayız.

Kitap yasaklarız.

Kitap toplatırız.

Kitap yakarız.

Hatta… Yakmaktan beter edip, toplanan kitapları hortumla sulayıp canına bile okuruz.

Daha lise öğrencisi olmadan, orta sonda yeni yetme gençken şimdilerin zımba yazarları arasına bulunan Türkçe Öğretmenim Rıza Zelyut’un önerdiği Yaşar Kemal’in, İnce Memed romanını kütüphaneden almak için neler çektiğimi bilmezsiniz.

Çukurova’yı destanlaştıran büyük romancıya, ne yaman çelişkidir ki, bir Adanalı kütüphane memuru o zamanlar ambargo koyabiliyor:

“Kim tavsiye etti bu yazarı. Başka kitap mı yok?”Diye sansürleyebiliyordu.

Henüz yeni hükümet olmuş AKP’de Kültür Bakanı iken bu anımı; içten bir mektupla, hemşerim Hüseyin Çelik’le paylaşmıştım. O da yanıt vermeye üşenmemiş:

“Bütün bunların olmadığı bir Türkiye için çalışmalıyız. Olumlu eleştirileriniz için kutluyorum.”Diye umutlandırmıştı beni.

Ne yazık ki; zaman içinde bu düşüncelerin, politika düzleminde iyi niyetten öteye geçmediğini yazdığım bir köşe yazısından dolayı geçirdiğim soruşturma ardından, mesleki yaşamımda emeğim gasp edildiğinde anlamıştım.

Şimdi Sayın Çelik, Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü.

“Gazeteci, yazar Bekir Coşkun’la ilgili hiç kimseye hiç bir yönlendirme ve baskı yapılması söz konu olmamıştır ve olamaz.”Demiş.

Çelik, Bekir Coşkun’la iddialara verdiği yanıtında farklı düşünceler içine düşmemize:

“Kraldan kralcılar .”Sözünde odaklaşmamıza da neden oluyor.

Sayın Hüseyin Çelik’in bu açıklamasına rağmen hala:

“Bekir Coşkun yazdığı gazeteden kovuldu.”Söylenceleri içinde siyasi baskı varsa, durup ciddi olarak düşünmek; kralcıları, yağdanlıkları, beyefendilere, siyasi erke yaltaklananları, kellecileri, ötekileştiricileri büyüteç altına almak gerek.

O çok okunan ve hayli yetenekli, başarılı bir yazar… Bekir Coşkun’a; okuru gazetesinde, dergisinde ulaşamazsa internet sitesinde ulaşır… O da olmazsa, yayınlayacağı kitaplarla ulaşır. Ama ulaşır ve mutlaka ulaşır...

Hani boşuna dememişler:

“Güneşi balçıkla sıvayamazsınız.”Diye.

Yazarların, ozanların, dengbejlerin; saray soytarısı, egemen sınıf uşağı olmasına gayret etmek kimseye hiç bir yarar sağlamaz. Tam tersi, eleştiri mekanizmasına kelepçe olur ki; o da demokrasi dediğimiz olguya büyük zararlar verir.

Elbette yazarlar, ozanlar, sanatçılar eleştirecek.

Kimi yazıyla, kimi şiirle, kimi türküyle, kimi sazla-sözle, kimi resim ve karikatürlerle…

“Kral çıplak!”Diyene düşman kesilen siyasi herhangi bir lider, devlet adamı; aydınlık bir ülke yerine; körlerin ve sağırların ülkesini yaratmaktan, hoşgörünün ve eleştirinin şahdamarını usturayla doğramaktan başka bir şey yapmaz, başka bir işe yaramaz. Tek yol; düşüncelere, eleştirilere kocaman bir yürekle hoşgörü göstermek ve bütün bunların demokrasi gereği olduğuna inanmaktır.

Şimdi hayatta olmayan , rahmetle andığım sevgili dostum Tarih Öğretmeni Ahmet Tuna:

“Birey yıldızını büyütmek zorundadır. Nedir o yıldız? Sabırlı olmak, hayatın içinde farklı düşünce ve inanç biçimlerinin olacağına da inanmak… Özgürlükler üzerinde Demokles’in kılıcı gibi durmamak.” Demişti.

Yazar Bekir Coşkun; yazdıklarıyla, yapıtlarıyla sonsuza kadar yaşayacak. Ama ona sekte vuranlar, çelme takanlar gün geldiğinde acı bir tebessümle anılacak.

Nazım Hikmet’in dizelerini; düşüncelerimiz ve dünya görüşümüz ne olursa olsun bir kez daha anımsamalıyız:“Sana düşman, bana düşman,
düşünen insana düşman,
vatan ki bu insanların evidir,
sevgilim, onlar vatana düşman...”Ve son söz… Seni çok iyi anlıyorum Sayın Bekir Coşkun…

On yıllık emeği, sırf yapıcı eleştiri içeren bir yazı yazdığı için elinden alınan bir kalem erbabı olarak ve yüreğim burkularak anlıyorum. Türkiye; okurundan, yazarını çalmak garabetinden gün gelecek bir gün kurtulacak… Ama bir gün mutlaka…

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...