Salı, 19 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Dünya dönmeye devam ediyorSen dönmesen de dünya etrafında döner… Bu doğa yasanın tartışmasız diyalektiğidir.

Güneş yerinde. Ancak dünya o her zamanki muhteşem devinimini sürdürüyor. Kâh alçalıyor, kâh dikeliyor ve mevsimler peşi ardına şaşmaz bir ritim içinde takip ediyor.

Yaz, sonbahar; sonbahar kış, kış da, bahara dönüyor.

Dünya değişse de, dünyanın üzerindeki her şey değişse de ne yazık ki değişmeyen tek şey insanoğlunun değer yargıları ve düşünceleri oluyor. Olumsuzsa düşünceler; dünya zindana, olumluysa şayet cennete dönüşüyor.

Kendi tutsaklığımız düşüncelerimizin içinde şifrelenmiş. Şifreyi kıracak barış anahtarını da biliyoruz. Ancak elimizi uzatmak gelmiyor içimizden. Bencillik, kurt kapanı olup engelliyor hepimizi…

Gariptir ki acı çekmekten haz duyuyor, baskı kurmaktan mutlu oluyoruz.

Gecelerin kasavetine dönüşüyor yüreğimiz. Kapanan göz kapaklarımız, demir duvarlı mahpushane kapıları gibi kapanıyor üstümüze. Kendi gündüzlerimizi, gecelere yeğ tutuyoruz.***İşte tam böyle düşünürken ve kararmışken yüreğimin üzerindeki aydınlık, o seslere kulak veriyorum.

O sesler tanıdık. Her anımızın içinde… Yanı başımızda dipdiri…

Çocuk seslerinden söz ediyorum.

Yeni öğretim yılının alıştırma haftasına heyecanla katılan ana sınıfı öğrencilerinden, birinci sınıf öğrencilerinden söz ediyorum.

Nasıl da canlı ve diriler. Hiç bir engel onları durduramıyor. Cıvıl cıvıl… Her an bir şey yapma telaşı içinde, yerinde duramayan küçük oğlanlar, kızlar okul bahçesinde biraz daha sıkı sarılarak anne ve babalarının ellerine, yeni hayatlarının ilk günlerine alışmaya çalışıyorlar.

Birilikte sıra oldukları arkadaşlarıyla kıpırdayıp duruyor, can kulağıyla başöğretmenin kâğıttan okuduğu isimler arasında, sıranın kendi isimlerine gelmesini bekliyorlar.

Onlara ilk öğretmen olma onurunu yaşayacak öğretmenleriyle tanıştırıyor başöğretmen. Sonra da sesleniyorlar hep bir ağızdan yeni öğretmenin adını tıpkı çok güzel bir şarkıya başlangıç yapma gibi.

Dünya siz farkında olmasanız da, sanki yaşamıyor gibi bir monotonluğun içindeymişsiniz gibi hissetseniz de dönüyor.

Eylül serinliğinin yazdan kalma sıcakla boğuştuğu bir sırada, minik bedenler sımsıkı tuttukları anne ve babalarının elinden nihayet koparak, hayatı bütün boyutlarıyla öğretecek o güzel insanlara, öğretmenlere koşuyorlar.

Tıpkı toprağın sıcak karnında çatlayan bir tohumun yeşil uç vermesi gibi gülümsüyorlar.

Onlar hayatın yeni müjdecileri. Karamsarlığımızın pasını silip alıyorlar yüreğimizin içinden. Ve haykırıyorlar:

“Hey dünya dönmeye devam ediyor!” Diyorlar.

Ve ben; en güç veren dualarla, dileklerle kutsuyorum onları. Gözlerimle seviyorum. Sabah sevinci, gri düşüncelerimi güçlü ama çok güçlü bir rüzgâr olup götürüyor çok ama çok uzaklara.

Evet… Evet… Evet…

Dünya dönmeye devam ediyor.

Hayatın yeni; güzel ve tertemiz sayfası açılıyor bir kez daha yeryüzü dediğimiz dünyamızın üzerinde.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...