Salı, 12 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

KPSS skandalının çirkin fotoğrafı


Kamu Personel Seçme Sınavında kopya çekildiği iddiaları somutlaşmaya başlayınca aklıma gelenler mutlaka sizinde aklınıza gelmiştir.

Eğer bütün ülkeyi ilgilendiren hayati bir sınav kolayca suiistimal edilebiliyorsa; Hanefi Avcı’nın Haliçteki Simonlar kitabında yazıp iddia ettiklerine de kimseler burun kıvıramaz.

Özel hayatların dinlenip, izlenmesi; bir polis müdürünün ısrarla üzerinde durduğu iddialar ve bu ülkenin yarını dediğimiz gençlerimizin sınavlarına hilebazların, düzenbazların çomak sokması sisler altında bir ülkenin fotoğrafını hayatın çerçevesine yerleştirip, bırakıyor.

Bütün bunlar ola gelirken önceki seçimlerde ayyuka çıkan söylenceler de geliyor insanın aklına.

Seçimlerde sandıkların güvencesiz olduğu, sonuçların verilere yansırken değiştiği iddia edilmişti.

KPSS skandalında olup bitenler ve Haliçteki Simonlar kitabında iddia edilenler yan yana konulduğunda; o söylencelerin de bilinçlerde ve yüreklerde bulanıklık yarattığını düşünmeden geçebilir miyiz?

Bütün bunların önüne eşittir dedikten sonra söyleyeceğimiz tek sözcük:

“Kirlenme!”Değil midir?

Bu kirliliğin içinde bireyin huzur ve güven içinde olduğunu düşünebilir miyiz?

KPSS’ ye katılanlar haklı olarak isyan ediyorlar:

“Bu çirkinliğe yola açanlardan hesap sorulsun!” İstiyorlar.

Bakınız bu sınav için önceden bankalara para yatırılıyor. Öğrencilere sınava girecekleri yerlerin adresi gönderiliyor. Köyde, kasabada oturan aday masraf yaparak sınav yapılacak yere gidiyor. Yani atılan her adım da manevi çaba dışında maddi harcamalarda oluyor. Bütün bunlardan sonra heyecanlı bir bekleyiş içine giriliyor. Ve derken sonuçlar adaylara gönderiliyor. Ardından da gazetelere tek tek düşen hayalleri paramparça eden:

“Sınavlarda kopya çekildi.”Haberi bütün umutları yerle bir ediyor.

KPSS skandalının ardından öğretmen atamaları da doğal olarak donduruldu.

Bütün bunlar, öğretmen açığının ciddi boyutlarda olduğu bir sırada pamuk ipliğine bağlı hayatlarımıza buz gibi bir tokat olup inmiyor mu?

Ülkemizin ekonomik dinginliğini göğüslerini kabartarak söylemleriyle dile getirenler, KPSS’ de çuvalladığımızın özeleştirisini yapma cesaretini bakalım gösterecekler mi?

Hayatlarının daha ilk basamağında olan gençlerimizin haklarının adaletli bir şekilde savunmak ve zararlarının giderilmesinde cesur adımlar atmak sosyal devletin görevidir.

Sosyal devletsek eğer gereği yapılmalı ve bu skandalın çirkin görüntüsünden hukuk yol ve yöntemleriyle kurtulmak, gençlerimize yeniden umut ve özgüven vermeliyiz…

Bu beceriksizlikler ve bariz hatalar Türkiye’ye yakışmıyor!

Silkinmeliyiz…

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...