Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Burası T.İ.C değil T.C.


Anayasa ülkemizin rejimini belirlemiştir… Türkiye Cumhuriyeti... Yani T.C.

Ancak bazı tuhaf insanlar son yıllardaki siyasalaşan İslami gelişmelere güvenerek tavır ve eylemleriyle:

“Yok arkadaş! Türkiye İslam Cumhuriyeti.”Demeye getirmeye başladı.

Yani T.İ.C…

1960’lı yılların Milli Eğitim Bakanlarından Mehmet İlhami Ertem laikliği savunan düşünceleriyle yıldırımları üzerine çeken biriydi:

“Eğer dini her işimize karıştırırsak Türkiye’nin geleceğinde inanılmaz sorunlar ve sıkıntılar yaşarız. Özellikle Milli Eğitim’de.”Demişti.

Bakan Ertem’i böyle düşünmeye iten şey şüphesiz ki laiklik ilkesinin hayati önemini kavramasındandı.

Hanefi Avcı’nın Haliçte Yaşayan Simonlar kitabıyla ilgi bilgi akışında görüyoruz ki o dönemin Milli Eğitim Bakanı yerden göğe kadar haklı. Nereden nereye gelmişiz de haberimiz olmamış…

Ramazan ayında oruç tutmak istemeyenler veya tutamayanlar hep tedirgindir. İçtikleri bir bardak çay, bir lokma ekmeğin sanki acı diyetini ödeyeceklermiş hissine kapılırlar.

Oysa her şey, bireyin özgür inancında ve düşüncesindedir.

İnanan, inanmayana; inanmayan inana saygı göstermek zorundadır. Atatürkçü düşüncenin temel ilkesi olan laiklik bunun içindir. Vicdan hürriyetinin sigortası laikliktir.

Toplu verilen iftar yemekleriyle ilgili haberleri izliyorum. Hemen hemen her iftar yemeği vatandaşın referandum seçeneğini belirlemek üzere yapılıyor. Ve bu çok acı tablo karşısında aklıma:

“T.C. mi, T.İ.C mi?” Sorusu geliyor.

Dayatmacı inanç ve düşünce özgürlüğü ulusları kaçınılmaz son olan diktatörlüğe götürür. Öyle ki bu baskıcı ve dayatmacı zihniyetin egemenliğinde; Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş hoşgörüsü bile geçerliliğini yitirir.

Ancak her kesin Türkiye Cumhuriyeti rejiminde yaşadığının farkına varması gerek. Mevkii, makamı ne olursa olsun hepimiz bu gerçeği bilmeli ve haddin hududunu aşmamalıdır.

Burası Türkiye!

Rejimi de laik cumhuriyet…

Yüzyıllardan bu yana barış, huzur ve hoşgörü içinde yaşayan bizler bunun kıymetini bilmeliyiz. Özellikle de hedefinde bu sitemi yok etmek için pusuya yatanlar…

O halde ateşle oynamayalım!

Ateş önce tutan eli yakar…

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...