Salı, 12 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

İyi, kötü, çirkin…

Haber saatinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu izledikten sonra yabancı kanallara tıklayıp geçiyorum. Nedense şu sıralar Gandi Kemal tiki yaşıyor oldum. Ve ister inanın, ister inanmayın onu haber kanallarında izledikten sonra umudum çoğalıyor, karamsarlığım uçup gidiyor ve gülümsüyorum. Ev halkı da bu durumu fark etmiş ki; çocuklarım:

“Baba vallahi bütün stresini ve yorgunluğunu alıyor Gandi Kemal.” diyorlar.

Karaoğlan Ecevit zamanında da öyleydim. Partinin gençlik kollarında koştururken asla yorulmak bilmezdim. Anacığım da uykuda sayıklamama tanık olduğundan:

“Seni Ecevit’in nüfusuna geçirelim.”Diye takılırdı.

Peki, yaşadığımız bu zor günlerde kafamı bozan şeyler yok mu?

Koca koca siyasiler bazen öyle laflar ediyorlar ki; hani yedeği olsa televizyonun, elimdeki kumandayı ekrana, alınlarının ortasına vuracağım.

Örneğin terör örgütüyle ilgili bir söylem var ki; aklıma çocukken büyük ağabeylerimizin bize yaptırdıkları geliyor.

Söylem sahibi:

“Terör örgütü içinde farklı ve Müslüman olmayan güçler de yer alıyor.”Diyeceğine:

“Sünnetsizler.”Deyip işin içinden çıkıyor.

Biz vatandaşlara; görüntü ve söz olarak yansıyan bu duruma:

“Pes doğrusu!”Demek kalıyor.

Bir zamanlar aynı gafı rahmetli Özal’da yapmış, kendisini çok eleştiren muhaliflerine gönderme olsun diye:

“Küçük Turgut’a kadar.”Demişti.

Çocukken, büyük ağabeylerimiz biz küçükleri yan yana getirir:

“Len çıkarın bakalım pipilerinizi. Sünnetli misiniz, sünnetsiz misiniz?”Diye gaza getirir, sonra da işi bayağılaştırıp, en uzağa işeme yarışına kadar götürürlerdi.

Bilmem farkında mısınız? Türkiye’de ki siyaset; laik- anti laik tartışmasının da dışına taştı ve yavaş yavaş soy sop, sünnetli sünnetsiz, uzun boylu, kısa boylu safsatasına dönüşmeye, haliyle de cıvımaya başladı.

Ancak Gandi Kemal seviyeyi koruyor. Öfkesine gem vurmayı biliyor. O müthiş soğukkanlılığını enerjisiyle yoğurabiliyor. Hal böyle olunca da ortaya bilge ve derviş tipli sevecen bir lider olup çıkıyor. İşte bu büyüleyici özellik Kemal Kılıçdaroğlu’nu hızla büyük bir lider olmaya doğru itiyor. Bunun farkında olan karşıtları da celallenerek görüntüyü silikleştirmeye çalışıyor.

Demek ki büyük lider olmak için; yumruk sıkıp sallamak, insanların gelmişine, geçmişine okumak, azarlamakla olmuyormuş. Ve bu tavırla isterseniz dünyanın en büyük hatibi Çiçero olun; gönülleri Gandi Kemal gibi fetih etmeyi başaramıyor, kuru kalabalıkların arasında soğuk ve sevimsiz bir varlık olup kalabiliyorsunuz. İz düşümünüz de; omzu düşük, yumurta topuk, sivri burun ayakkabılı ucuz kabadayı örneğindeki gibi, hayat dediğimiz aynanın üzerine çiğnenmiş, tadını yitirmiş bir sakız olarak yapışıp kalıyor.

* * *

Not: Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz gün Van’da yapılan mitingini çok az sayıda vatandaşın izlemesi kimseyi yanıltmasın. Van halkı; cemaat, tarikat ve terör örgütü kıskacında… Korku dağları bekliyor. Sessiz çoğunluk, referandum oylamasında söz konusu miting alanında manen değil, yüreğiyle var olduğunu gösterecektir.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...