Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Önemli iki ileti ve bir öneri

Bugün iki önemli e- posta aldım.

Birincisi, yazılarını ve araştırmalarını ilgiyle okuduğum Prof. Dr. Ramazan Demir’in, Referandum başlıklı yazısıydı. Bu yazıyı dikkatlice ve her tümcesinin altını çizerek okumanızı öneririm. Ramazan Hocamın eline, beynine, yüreğine sağlık…

Bir diğer ileti de Ali Naim kardeşimden.

Ali Naim Bey, Kurtuluş Savaşını başlangıcından sonuna dek anlatan bir Milliyet Gazetesi belgeseli göndermiş.

İstiklal Savaşı’nın başlangıcından, sonuna dek tarihi belge ve fotoğraflarla anlatan İstiklal adlı belgeselin sonundan benim de her ve her yerde savunduğum bir öneriye yer verilmiş.

“Kurtuluş Savaşının nasıl bir mücadele sonucunda kazanıldığını biliyoruz. Ve o korkunç ve büyük savaşın ardından kazanılan Cumhuriyet yönetiminin bugün yaşadığı sıkıntıları da görüyoruz. Milletin iradesinin temsil edildiği yere bazı milletvekillerinin kravatlarını bellerine bağlayarak girdiklerini de gözlüyoruz. İstiyoruz ki; milletvekilleri de tıpkı Üniversite Sınavlarına girip yüksek öğrenim hakkı kazanmak için çaba gösteren gençler gibi merkezi sınava girsin, kazanırlarsa milletvekili adayı olsun.”

Süper bir öneri bu!

Bu konuyla ilgili yaşanmış küçük bir olayı anlatmak isterim. Geçmiş yazılarımda anlatmışsam ve yineliyor, zamanınızı alıyorsam affedin.

Doğu Anadolu’nun ağalarından bir milletvekili meclistedir.

Öğle öğünü bir buçuk kebabını yemiş, üzerine ayranını içmiştir. Mecliste memleket sorunları konuşulmakta, raportörler konuşulanları kayıt etmektedir.

Her ilin milletvekili söz verildiğinde kalkıp temsil ettiği kentin sorunlarını dile getirmektedir. Sıra bir buçuk kebabı yemiş, üzerine ayranı çekmiş milletvekiline geldiğinde, o çoktan yediklerinin verdiği rehavetle uyukluyormuş. Meclis görevlilerinden biri koşarak yanına ulaşıp, kafası yana düşmüş uyuklayan milletvekilin omzuna usulca dokunmuş.

“Beyefendi! Beyefendi! Meclis başkanı söz sırasını size verdi.”Diye uyarmış.

Olduğu yerden irkilerek kalkan milletvekili:

“Kapatın şu karşıdaki pencereyi. Cereyan yapıyor kardeşim!”Demiş.

Söylencelere göre aynı milletvekili yine böyle bir oturum sırasında uyuklarken, görevliler yine uyandırmaya çalışır. O da yerinden irkilip:

“Sağ olun! Ben bir ayran istiyorum! Diye memleket sorununu dile getirmiş.

Yani diyeceğim o ki; milletvekili olanların özgeçmişi yedi sülalesine kadar araştırılmalı ama en önemlisi tıpkı üniversiteye girme hakkı için mücadele eden gençlerimiz gibi merkezi sistemli sınavlardan sonra milletvekilliğine adaylığını koyabilmeli önerisi, olayın ciddi boyutunu kavrayan milletvekillerimiz tarafından mutlaka meclise sunulmalıdır.

Sürücü kursu için bile lise diplomasının gerekliliğinin gündeme geldiği bir sırada; meclisi aklı başında, eğitimli, düzgün, sorumluluk sahibi yurtsever insanlar doldurmalı, yönetmelidir.

Bu ülkenin geleceği cahil cühela takımına teslim edilmemelidir.

Ne dersiniz, haksız mıyız?

Lütfen bu konuda yorum yazmayı ihmal etmeyiniz…

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...