Pazar, 8 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

YİĞİT İKEN ÖLENLERE GÖK EKİNİ BİÇER GİBİHafta sonu şehitleri için Van’dan izlenimler alıyorum telefonla.

“Bıçak vursan, kanımız akmaz abi.”Diyor telefondaki bacım. Sonra;

“İnsanlar suskun… Konuşan tek şey yüzlerdeki kırılganlık çizgileri, gözlerdeki acı ve matem…”Diye devam ediyor sözlerine.

“Anam iyi mi? Şekeri nasıl?” Diye soruyorum.

“Değerler yükseldi. O da bizim gibi televizyon izliyor. Ağlıyor, dua ediyor, şaşkın.”Yanıtını veriyor bu kez.

Canım sıkılıyor:

“Baykal’ı taşlayanlar da törene katıldı mı?” Diye pat diye soruyorum.

Bacım küfretmez, beddua etmez ama kendini kaybediyor:

“Katılsalar ne yazar. Civan yiğitler vurulup, düşürülüyor. Allah onları bildiği gibi yapsın ağabeyciğim. Bak yine ulusal birlik çağrısı Baykal’ın, Genel Başkanından geldi. Bu çağrı çok önemli… Ya bir araya gelmeliler, ya da hepsi çekip gitmeli. İktidarı da, muhalefeti de. Biz Doğu’da yaşayanların günahı ne? Günahımız; aynı et ve tırnaktan ve inançtan bir milletin evlatlarına cenaze töreni mi düzenlemek? Bu acıyı bizlere yaşatan, bunu bize kader olarak sunan basiretsizliğe lanet olsun.”Diyor biraz alıngan ve de yürek yangınıyla…

Haksız mı bacım? Bacım gibi düşünenler yanılıyor mu? Ne demiştik Kara Cumartesi başlıklı yazımızda? Ya devlet başa, ya kuzgun leşe!”Demiştik.

Bölgede sorunlar dağ gibi yığılırken, insanımız birbirine şüpheyle bakar olurken, terör; ne dağ ne ova, ne yayla, ne kent, ne de anakent dinlemezken, söylenecek başka söz var mıdır?

Vardır… Ve onu da Yunus Emre söylemiştir. Söylemiştir de, bakalım iyi mi söylemiştir?GELDİ GEÇTİ ÖMRÜM BENİMGeldi geçti ömrüm benim şol yel esip geçmiş gibiHele bana şöyle geldi şol göz yumup açmış gibi İşbu söze Hak tanıktır bu can gövdeye konukturBir gün ola çıka gide kafesten kuş uçmuş gibi Miskin âdem oğlanını benzetmişler ekinciyeKimi biter kimi yiter yere tohum saçmış gibi Bu dünyada bir nesneye yanar içim göynür özümYiğit iken ölenlere gök ekini biçmiş gibi Bir hastaya vardın ise bir içim su verdin iseYarın anda karşı gele Hak şarabın içmiş gibi Bir miskini gördün ise bir eskice virdün iseYarın anda sana gele Hak libâsın biçmiş gibi Yunus Emre bu dünyada iki kişi kalur derlerMeğer Hızır İlyas ola abı hayat içmiş gibi

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...