Cuma, 15 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

VERTİGO


Tokat İlimizin Şehitler mevkiinde askeri Skorsky helikopterimiz düşmüş, üç yiğidimiz şehit olmuştu.Uzmanlar, askeri helikopterin düşme nedenini pilotun ve içindekilerin Vertigo geçirdiklerini; yani yön, istikamet ve yükseklik hissini kaybettikleri için düşmüş olacağı varsayımında duruyorlar.Yön, derinlik ve yükseklik hissinin kaybolmasına havacılıkta Vertigo terimi kullanılıyor.

Tıpta da denge kaybı, kişinin etrafının sanki dönüyormuş hissine kapıldığı bir hastalık olarak anlatılıyor.Şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerken, ailelerinin, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve milletimizin başı sağ olsun diyoruz.* * *Vertigo’yu askeri ya da tıbbı bir terim dışında da kullanabiliriz.Yaşadığımız dünyamızda ve ülkemizde bu hastalığı yaşayan o kadar insan var ki say say bitmez.Vertigo hastalığının sanat boyuttaki adı şımarıklık, politikadaki adı da:”Ne oldum.”şaşkınlığıdır.Reklâma ve dayılara sırtını dayamış sanatçının yön kaybı çok çabuk olur.

Rastlantılara ve şansa yaslanmış politikacının yükseklik hissinin kaybolması da; tertemiz, kirlenmemiş yeni bir liderin milyonlarca insan tarafından benimsemesiyle ortaya çıkar.

Sakın karıştırmayın. Vertigonun sarhoşlukla hiçbir ilgisi yoktur.Başarısını hazmedemeyen, bulunduğu mevkii ve makamın hakkını veremeyen, yakaladığı şöhretten şapşallaşan, arkasında milyonlarca insanın iradesini varken höt hötlenmelerinin duygusallığına düşenlere kolayca Vertigo tanısını koyabilirsiniz.Tıbbı olarak tanımlanan Vertigo hastalığına yakalananlar tedaviyle iyileşirken; sanat ve politika boyutundakilerin iyileşme olasılığının olmadığını söyleyebilirim. Onlar için kaçınılmaz son; bir varmış, bir yokmuş tekerlemesi içindedir…Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...