Çarşamba, 23 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

MUTLULUĞA GİDEN YOLUN ADRESİ BU YAZININ İÇİNDE!

MUTLULUĞA GİDEN YOLUN ADRESİ BU YAZININ İÇİNDE!

Geçtiğimiz gün güler yüzlü iki hanımefendi konuğum oldu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı; Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Müdürü, Sosyal Hizmet Uzmanı Sayın Özgür Keçer ve Halkla İlişkiler Uzmanı Sayın Birsen Kara… Getirdikleri broşürlerde yazılı olanlar, toplumsal yaralarımızdan en önemlisine, aile sorunlarına mehlem olacak mükemmel bir çalışmayı anlatıyordu.Bugün ülkemizin Antalya özelinde parçalanmış ailelerin sayısının hiç de göz ardı edilmeyecek oranlara yükseldiğini biliyoruz.Annelik ve babalık sorumluluğu bilinci almayan gencecik insanların televizyon dizlerindeki ucube öykülerden etkilenerek kurmaya çalıştıkları yuvaların, küçük bir hayat rüzgârında savrulup gittiğini en çok biz öğretmenler biliyor, görüyor, anne ve babası ayrılmış minicik yüreklerin hüznünde tanık oluyoruz. Hani yasa koyucu gücüm olsa, evlenme kararı veren insanların en az bir ay eğitimden geçmeden, ülkenin sosyal ve ekonomik yapısını tanımadan

nikâh kıymalarına, düğün yapmalarına izin vermeyen yasalar çıkarırdım. Okurlarım anımsayacaktır. Bu konuya “Yaralıyız” Başlıklı yazımda da değinmiş, söz etmiştim.Bizim gençliğimizde:

—Askerliğini yapmayana.

—Ekmek parası kazanma gücü olmayana kız verilmez, evlenme izni çıkmazdı.

Şimdilerde; oğlanla, kız anlaşıp evlendikten sonra hatta düğünlerini bile yaptıklarından sonra anne ve babaların haberinin olduğunu görüyoruz. Ve şimdilerde buna aşk diyorlar. Bir ay sonra da bu aşkın meşki bitince geriye enkaz olmuş ruhlar kalıyor.Sevmek ve saygı; emek olup harmanlanmayınca, mantık öne düşmedikçe, kuruldu sanılan yuvalar iskambil kâğıdından kuleler gibi savrulup, düşüyor.Hele hele ekonomik bunalımın kasıp kavurduğu şu günlerde, işini yitiren nice yuva sahibi çiftlerin, ailelerin hayatın çarkında ezilmemek için ana-baba ocağına sığındıklarını görüyoruz.

Takmadıkları baba ocakları onlar için can simidi oluyor.Parçalanmış ailelerde en çok azabı çocuklar yaşıyor. Ruh sağlıklarını kaybediyorlar. Öğrenme ve algılama yetileri sekteye uğruyor. Karşı cinse öfkeyle ve düşman içgüdüleriyle bakıyorlar. Ortaya çıkan da; mutsuz aileler, aile bireyleri, toplum oluyor. Böyle bir toplumsal yapısallıkta bir ülkenin yarınlarının aydınlık olacağını söyleyebilir miyiz? İşte bütün bunlar gözlenmiş olacak ki; aşağıda anlatacağım ve sabırla okumanızı rica edeceğim bir etkinlik başlatıldı.Bu etkinlik sıradan, yirmi dört saate sığdırılmış bir etkinlik değil.Uzmanlardan oluşmuş ekibiyle, planlanmış ve hedefi “Mutlu Toplum” olarak belirlenmiş sosyal bir çalışma.Nasıl mı?

Anlatayım..ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN

PARAMPARÇA OLMAYA YÜZ TUTMUŞ AİLE YAPIMIZA

BÜYÜK BİR DESTEK!Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlı bu toplumsal yara için bizlerin aklından geçenler gibi düşünmüş olmalı ki; süper değerde bir çalışmayı planlayarak, Haşim İşcan Aile Eğitim Merkezinde eğitim ortamı oluşturarak; genç anne ve babalara, sorunlarını aşmakta güçlük çekenlere:“MUTLU AİLE, MUTLU ANTALYA, MUTLU TOPLUM” sloganıyla destek verecek.

*Eşler arası uyum çalışmaları.

*Evliliğe hazırlık. Ebeveyn yoksunluğunda çocukta oluşan psikolojik travmalarla baş edebilme.

*Tek ebeveynliğe hazırlık.

*Korku ve kaygılarla baş edebilmek.

*Anne-baba-çocuk ilişkilerinin düzenlenmesine yönelik rehberlik ve danışmanlık hizmetleri.

*Aile içi rol ve sorumlulukların dağılımı konularında danışmanlık.

*Aile içi sorunlar.

*Boşanma.

*Ruhsal sorunlar.

*Davranışsal sorunlar.

*Sosyo ekonomik sorunlar.

*Cinsel sorunlar.

*Ergenlik dönemi sorunları.

*Okul öncesi gelişimsel sorunlar.

*Okul başarısızlıkları.

*Kültürel çalışmalar.

*Rol performansındaki güçlükler.

*Formal organizasyonla ilgili sorunlar.

*Hukuki sorunlar bu eğitimin ana başlıklarını oluştururken; yöntem olarak da:

*Kişisel çalışmalar

*Grupsal çalışmalar

*Toplumla çalışmalar

*Testler ve anketler.

*Mülakatlar(Bir bir görüşme ve söyleşiler) gibi uygulanacak.Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığının projeleri arasında engellilere de yer verilecek. Onların sorunlarını, toplumun bakış açısını da eğitim çalışmaları içinde irdeleyecek.Eğitim merkezinin uzman kadrosuna gelince:

*Aile danışmanları,sosyal hizmet uzmanları.

*Psikologlar.

*Psikolojik danışman ve rehberlik uzmanları.

*Avukatlar.

*Halkla ilişkiler uzmanları.

*Projelere özgü öğretmenlerden oluşacak.Bu çalışmalara omuz vermek isteyen gönüllü uzmanlara da Haşim İşcan Eğitim Merkezi’nin kapıları ardına dek açık tutulacak; yardım ve desteklerine başvurulacak.Çalışmalara paralel olarak 09–18 yaş gençlere; “Yaz Dönemi Atölye Çalışmaları” için olanaklar sağlanacak. Haftada yarım gün ayrılacak çalışmalar üç ay sürecek. Çalışmalarda:

Resim, minyatür, ebru, tezhip, takı, makrome ve kırkyama el beceri ve sanatsal etkinliklere yere verilecek.Ayrıca; Sosyal ve Kültürel Etkinlikler olarak da:*Beden dilimiz ne anlatır?

*Vücudumuzu tanıyor muyuz?

*Engellilerle ilgili neler biliyoruz. Sağlıklı yaşamak için neler yapmalıyız?

*Etkili iletişim kurmanın yolları nelerdir? Sorularına yanıt veren eğitim çalışmalarına ağırlık verilecek.Toplumsal hayatımıza olumlu gelişmeler kaydedecek çabaların yer alacağı eğitim merkezinin adres ve telefonunu vermeden önce; yürekten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Akaydın’ı, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Sayın Duygu Batmaz’ı, konuyla ilgili olarak bilgi sunan Sayın Özgür Keçer’i kutluyorum.Sorunum var, sorunlarımıza çözüm bulamıyoruz diyen herkesi bu çalışmalara katılmak için:0 242 247 61 00

0 242 249 54 30 nolu telefonları aramaya;Haşim İşcan Kültür Merkezi

Muratpaşa Mah.Evliya Çelebi Cad. adresinde uzmanlarla görüşmeye……Ve Antalya medyasının; çok değerli basın organlarının, saygın yazarlarının, habercilerinin, program yapımcılarının, muhtarlarımızın, okullarımızın rehberlik servislerinin, demokratik kitle örgütlerinin eğitim birimlerinin tümünün; Antalya kamuoyunun bu eğitim merkezinde yoğunlaşmasını sağlayacak çaba göstermeye davet ediyorum.Lütfen sorunlarınızı çözüp mutlu olmak için geç kalmayınız.Mutlu olmanın yolunun; sorunlu nüfuslar yaratmanın, kuru kalabalıklar oluşturmanın, hamasat yüklü söylevler olmadığının; yalnızca ama yanlıca eğitim olduğunun bilincini asla aklınızdan çıkarmayınız…Mutluluğa giden yol; adres ve telefonuyla birlikte bu yazının içindeydi… Dostlarınızı, arkadaşlarınızı haberdar etmeyi sakın ama unutmayınız.Not. Yapılan aktivitelerden, tüm eğitim çalışmalarından tek bir kuruş alınmayacak. Sosyal hizmetin finansörü Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı…

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...