Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

YETER BE ! SİZİN İŞİNİZ YOK ETMEK Mİ?


Sayın Mehmet Çiller aşağıdaki yazısında Kındılçeşme’de doğaya karşı işlenen suçu çektiği fotoğraflarla destekleyerek anlatıyor.

Okurlarım anımsayacaktır… Antalya eski Valisi Sayın Saim Çotur ve Alman Türk Derneği gönüllülerinin protokol anlaşması sonucunda Finike Mavikent beldesine yaptırılan hastanenin açılışına katılmıştım. Hastane açılış töreni sonrası Adrasan’da yemek molası verilmiş sonrada Alman konuklarına beş yıldızlı otelleri tanıtılmıştı. Alman konuklarından biri hepimize mesaj olacak bir çift söz söylemişti:

“Turizmden yararlanmak isteyen dünya artık beş yıldızlı ve görkemli, yeşili yok eden oteller istemiyor. Bozulmamış, korunmuş doğa istiyor. Antalya dünyadaki en şanslı kentlerden biri Harikulade doğasını koruyun.Cafcaflı taştan devasa otellere kurban etmeyin bu güzellikleri..”

Sayın Mehmet Çiller şimdi olanca gücüyle Kındılçeşme için:

“İmdat!”Diyor.

Biz Antalya’da Bugün yazarlarının da sesine katılmasını istiyor.

Çektiği fotoğraflar tokat gibi. Arka plandaki kıyım için kurnazca zakkum kamuflajı yapılması işin boyutunu da gösteriyor.

Ve insan:

“Yeter be! Sizin işiniz yok etmek mi?”Demekten kendini alamıyor.

Kındılçeşme için yetkililerin ivedilikle gerekli keşif ve denetimin yapması gerekiyor.

“Turizmin başkenti!” Dediğimiz Antalya’nın muhteşem doğasını betona tutsak etmemeliyiz.

Ey Antalya’nın sahipleri! Sesim geliyor mu?

Lütfen Sayın Çiller’in aşağıdaki yazısına bir göz atınız…Lütfen!


Giremesek de, göremesek de orası Kındılçeşmemiz! Mehmet ÇİLLER

Dostlarım, bu hafta Kemer’in tek kalan piknik alanı Kındılçeşme’nin ne hale getirildiğini yazacağım. Gördüğüm manzara beni çok üzdü! Esas beni üzen; buranın ne hale getirilmeye çalışılması kadar bir şeyler yapamamanın ezikliği…

Karşımızda “Ben herkesten fazla çevreciyim” diyen bir iktidar, elimizde son kalan koylara ve piknik alanlarına ilgisiz çevreciler ve şov yaparak basında gündemde kalmaya çalışan sivil toplum örgütleri! Yeryüzünde başka bir cennet mi buldunuz da Antalya’nın katledilmesine seyirci kalıyorsunuz?

Göynük’teki iptal edilen yol, kamu alanı ve günübirlik piknik alanına yapılan otel

Göynük’te jandarmanın yeri ve yol ortadan kaldırılarak ve hatta günübirlik piknik alanı da otele dahil edilerek Ruslar bir otel yaptılar. Öyle bir yoğunluk kullanıldı ki otel, deniz ile karanın ilişkisini tamamen kesti. Otel yapıma başlarken yolun kenarını toprakla kapatarak zakkum ekip inşaat görüntüsünü halkın göremeyeceği şekle getirdi. Resimlerden göreceğiniz gibi Kındıl Çeşme piknik alanının içi şu anda villalarla dolu. O şantiyeyi ve villaları hiç ağaç kesimi yapmadan mı kondurdunuz. Sonradan dikeceğiz dediğiniz ağaçlar kaç senede (1 nesil geçer) kesmeden önceki haline gelecek. Veya o villalar, kimlere satılacak? KINDILÇEŞME de de aynı oyun oynanıyor! Taştan yapılan duvarın önüne toprak yığılıp, zakkum ekilerek yoldan geçenlerin görmesi engellenmeye çalışılıyor!

Yoldan görüş mesafesini kapatmak için yapılan toprak üstü zakkum ekimi

Gariban köylü vatandaş tapulu arazisinde çam ağacı kesmek için ormandan izin istemek zorundadır. Ormandan ısınmak için odun kesen köylü, hapis cezası alır. Peki bu muhteremlere karşı kanunlar değişiyor mu?

Sayın Mustafa Gül, başkan olmak için halka Kındılçeşme’yi yağmalatmayacağız vaadi hala geçerli mi acaba? Geçerliyse de geçmiş olsun! İşin bir ilginç noktası daha var. Göynük’te Rusların yaptığı söylenen otel muhterem Fettah Tamince’ye geçmiş. Bu otelin mimarı ise bir ara Lara Kent Parkı’nın projesini bedava yapmaya talip olmuştu. Ne kadar ilginç ilişkiler bunlar? Yorumu sizlere bırakıyorum.

Artık maalesef hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Antalyalı olarak ileride ailemizle nerede piknik yapabileceğiz? Çocuklarımıza bütün bu katliamlara karşı sessiz kalan umursamaz davranışlarımızı nasıl izah edeceğiz? Ben bu korkak ve umursamaz kişilerden biri olmayacağım.

Yerel basında da yürekli kişilerden beton bir Antalya istemeyenlerin olduğuna da inanıyorum (!).

Hatırlarsanız bir zamanlar bir milli eğitim bakanı okullar olmasa milli eğitimde hiçbir sorun olmaz demişti. Sayın Çevre ve Orman Bakanımız da herhalde aynı fikirdeki ormanlar kesilip kesilip devletin elinden alınıp, otel yapılıyor. Zaten bitme durumundaki, ormanlarımız yok edilirse Orman Bakanlığı’nda hiçbir sorun kalmaz. Nevada Çölleri’nde yapılan nükleer denemelerde ülkemizde yapılır artık!

Büyüklerimize sesleniyorum! Hatta yalvarıyorum!

Ne olur ülkemize, ormanlarımıza, su kaynaklarına kıymayınız. İlerde bunların cezasını insanoğlu görecek. İslam dini ağaca ve yeşile hadislerinde büyük yer ayırmıştır. Ne diyeyim şimdi size ‘’ALLAH AŞKINA’’(!)

NOT: Sayın Antalya Barosu Başkanı Zafer Köken, iş birazda size düşüyor artık. Mesleği gazetecilik olmayan bir iş adamından ancak bu kadar...

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...