Çarşamba, 20 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

İSMET İNÖNÜ VE DİĞERLERİ


İsmet Paşa yazımla ilgili arayan, tebrik eden tüm dostlara teşekkürler.

Onlardan da gelen küçük notları bugün büyük bir yazı olarak sunmak istiyorum.İstiyorum ki; tarihi karalama gafletinde olanların oyunları yeni yetişen kuşakların belleklerini kelepçelemesin.İsmet Paşa ve diğerleri kıyaslamamıza gelince…İsmet İnönü öncelikle bir savaş kahramanıdır. Hem de yedi düvele karşı baş kaldıran İstiklal ordularının ikinci adamıdır.Onun karşında olanların özgeçmişlerine baktığımızda ise kahramanlığın “k” sı yoktur.

İsmet Paşa bir politika ustasıdır. Müthiş zekâsıyla İkinci Dünya Savaşına ülkemizin girmesini engelleyen mükemmel bir diplomasi örneği göstermiştir.İsmet Paşa’nın karışsısındakiler “Küçük Amerika” yapmak için Türkiye’yi ellerinden geleni arkalarına koymamışlar Marşsal yardımı için Kore’ye “Komünizme karşı savaşacaklar” yalan ve bahanesiyle vatan evlatları göndererek kırdırtmışlardır.İsmet Paşa ve kökleri bağımsızlık için mücadele vermişken, karşısındakiler Amerikan uşağı olmamız için ellerinden geleni yapmış, bizi Amerika’ya göbekten borçlandırmışlardır.

İsmet Paşa ve arkadaşları zamanında Anadolu bir baştan bir başa demiryolu ile örülmüş, şeker fabrikaları ve ağır sanayi çalışmalarına hız verilmiştir. Karşısındakiler ise, Cumhuriyet kazanımlarını özelleştirme adı altında, bizi cephede, savaş meydanlarında yenemeyenlerin işletme ve kullanımına sunmuştur. O yedi düvel ki; ordularıyla hükmedemediği ülkemize şimdi parasıyla hükmetme olanağına sahip olmuştur.Bence İsmet Paşa gibi kahramanlarımızın adını anarken; rahmet ve saygıda kusur edilmemeli.Unutmamalıyız ki yaşanılan her süreç, tarihin sayfalarına nakşolmaktadır.Tarih iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini yazmaya devam ediyor.O zaman Yunus’un da dediği gibi:Sözü pişirip diyenin işini sağ ede bir söz.

Söz ola kese savaşı,

Söz ola kestire başı,

Söz ola ağulu aşı,

Yağ ile bal ede sözü.Sözle ilgili başka özdeyişler de vardır ya; onları da siz bulun, koyun bu yazıya…

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...