Cuma, 15 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

ERTUĞRUL SAĞLAM'IN GÖZYAŞLARI‏

Görev yaptığım okula geldiğim günlerde fark ettiğim önemli gerçeklerden biri, okuldaki taraftarın en az oranda olanının Beşiktaş taraftarı olmasıydı.

Beden Eğitimi Öğretmeni sevgili Gültekin Bey Fenerbahçeli idi ve okul takımının formaları dolayısıyla sarı lacivertti.

Tam bir spor centilmeni olan Gültekin beyle gizli bir rekabet başlattım.

İşe hazırlık sınıfı öğrencileriyle başladım.

—Süper çocuk sen hangi takımı tutuyorsun? Şuna bak şuna. Tam bir kartal bu!”Diye başladığım propaganda zaman içinde tuttu ve okuldaki çok az sayıdaki Beşiktaş taraftarının sayısı hızla artmaya başladı.

Göle çaldığım maya tutmuştu.

Adımla çağıran öğrenci yoktu. Lakabımız:

“Kartal amca! Kartal öğretmenim.” Olmuştu.

Ne var ki; Antalya’da yaşıyorduk ve kentimizin kırmızı beyaz şimşeklerine de sorumluluklarımız vardı. Bu düşünceyle her kartal yavrusuna:

—Bakın kartalız ama önce Antalyaspor. Demeye başladım.

Bizim taraftar bilirsiniz süper zekidir. Beni anladılar ve gönüllerini ikiye bölüp; bir yarısına Antalyaspor, diğer yarısına Beşiktaş yazdılar.

Sevgili Şifo Mehmet Antalyaspor’a hoca olduğunda, Medya Okur Yazarlık Dersi öğretmeni de olduğum için çok iyi bir planlama yaparak bir hafta sonu gazeteciliğe hevesli öğrencilerimi Şifo ile röportaj yapmaya gönderdim. Harika söyleşilerini fotoğraflarla da süsleyen öğrencilerimin çalışması okulun internet sitesinde yerini aldı. Okulun sitesinde, spor sayfasında artık Beşiktaş vardı.

Burak Yılmaz’da Antalya çocuğu… Beşiktaş’ta oynadığında, okulumuz öğrencileri olan kuzenleriyle sıkı bir planlama yaparak Burak’ı okulumuza davet ettik.

Sağ olsun Burak davetimize gelerek olumlu yanıt verdi ve öğrencilerimize:

“Benim gibi iyi bir futbolcu olmak için spor yapacaksınız, sağlıklı besleneceksiniz ve her türlü sakıncalı maddeden uzak duracaksınız.”dedi.

Burak’ın okulumuza konuk olduğu gün ezeli rakiplerimizin taraftarlarının kıskançlıktan tırnaklarını nasıl yediklerini görmenizi isterdim. Şu sıralar, Yusuf ve Rüştü’nün peşindeyim.

Onlarla da bir şov yapmayı planlıyorum.

* * *

Buraya kadar yazdıklarımda nasıl tutkulu bir Beşiktaş taraftarı olduğumu anladınız değil mi?

İşte böyle sıkı bir Beşiktaşlı olarak inanınız bu yıl Beşiktaş şampiyon olmazsa eğer Bursaspor olsun, Ertuğrul’un takımı olsun diye dua ediyorum.

Ertuğrul çok sevdiğimiz Beşiktaş’tan futbolcu ve sonra da takımın hocası iken yaralı ayrıldı. O’nun gözyaşlarına ortak olduğumu hatta Beşiktaş yöneticilerine öfkelendiğimi söylemeliyim.

Kimi, eşinin örtüsünden, kimi yaşam biçiminden dem vurdu. Beşiktaş ruhunda düşüncelere, inançlara sonsuz saygı ruhu vardır. Siz o söylencelere sakın ama sakın ola inanmayınız.

Bakın göreceksiniz; Ertuğrul inadıyla, azmiyle, efendiliğiyle Bursaspor’u şampiyon olmanın eşiğine getirecek ve hatta takımını şampiyon yapacak.

Ona gözyaşları döktüren ve benim de sevdalısı olduğum Beşiktaş, Bursa’daki son maçında Ertuğrul’u ve takımını; saygıyla, sevgiyle alkışlayacak.

Bu kez Ertuğrul da; haksızlığın değil, başarmanın gözyaşlarına boğulacak. Ben de ekran başından avuç içlerim patlayıncaya kadar Ertuğrul’u ve takımını alkışlayacağım.

“O bir beyefendi Beşiktaşlıydı!” Diye gönenip, gurur duyacağım.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...