Cumartesi, 7 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

ANTALYA KİTAP FUARI İÇİN LÜTFEN BİR ADIM


Sevgili Sağdıç’ın (Mehmet Tosun) yazıları Antalya’da Bugün internet sitesindeki köşesinde seyrekleşince yerine (Bahçe kafeye) uğradım. Hem de erken saatte. Gazeteleri her zaman olduğu gibi yine önünde ve yine bir- iki dostla söyleşiyor.

Sağdan soldan, CHP’nin İl Kongrelerinden, son zamanlarda sıra dışı demeçleriyle ön plana çıkan Muharrem İnce’den konuştuk. Ve araya lafı sokuşturdum:

—Yazılarının arası seyrekleşti. Dedim.

“Almanya’dan yeni döndüm.”Dedi.

—Hayırdır. Deyince, anlattı.

Başkan Akaydın’ın inceleme gezisinin konuğu olarak Almanya’ya gitmişler. Almanya’da, Berlin kentinde sıkı gözlem ve incelemeler yapmışlar. Cavırın evlatlarının; ülkelerinde, kentlerinde çok öteleri görerek yaptığı çalışmaları hayranlıkla anlattı.

—Bunları yazacaksın değil mi sağdıç. Dedim.

“Tabi.” dedi.

Bugün, yarın Mehmet Tosun’un köşesinde, Başkan Akaydın ile birlikte yaptıkları Almanya gezisinin izlenimlerini okuruz.

* * *

Bir iki kez sözünü etmiştim, bizi yakından izleyen okurlarımızın bilgisi vardır. Ama yine yazmak istiyorum. Çünkü Antalya’nın bir eksiği hem de kültürel alanda önemli bir eksiği anlatmak istediğim.

İstanbul’da…

Ankara’da…

İzmir’de…

Bursa’da…

Konya’da her yıl düzenlenen Tüyap Kitap Fuarı neden Antalya’da da düzenlenmez. Antalya’nın neyi eksik?

Eksik olan, sevgili belediye başkanlarımızın bu konuya ya ilgi duymamaları ya da çalışma planlarına almayı unuttukları diye düşünüyorum.

Her yıl baharın geldiği, turunçların çiçek açtığı sırada Tüyap Antalya Kitap Fuarı açılabilir.

Okur, yayınevi, yazar üçgeninin oluşturacağı bir ortamda Antalya’nın turizm gücüne bu kültürel etkinlik kazandırılabilir.

Hem “Okumuyorlar” Diye kaygılandığımız insanımız için olumlu bir adım atılmış olur hem de kendin sosyal ve ekonomik bünyesine yeni bir güç katılmış olur.

Kitapların toplumla buluşturulacağı böyle bir etkinlik için; Antalya basınımızın, sevgili belediye başkanlarımızın, İl Kültür Müdürlüğümüzün bu konuda çalışma üretmelerini içtenlikle diliyorum.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...